عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در ذهن مشتری و اعتماد او نسبت ‌به خرید و برندی که می‌خواهد از آن خرید کند تاثیر دارد، عکاسی صنعتی یا عکاسی از محصول است. انسان‌ها در نگاه اول از طریق بصری، محصولات را می‌بینند و می‌پسندند. عکاسی با کیفیت و زیبا از محصول، چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد و او را بیشتر ترغیب به خرید آن محصول می‌کند.

اگر شما یک طراحی وب سایت عالی برای کسب و کار خود انجام داده اید و یا طراحی لوگو شما بسیار حرفه ای و زیباست اینها تنها نمی تواند باعث افزایش فروش شما در عصر دیجیتال شوند محصولات شما نیاز به دیده شدن دارد . با توجه به اهمیت عکاسی‌صنعتی، در این مطلب می‌خواهیم انواع عکاسی‌صنعتی را بررسی کرده و به انواع تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی‌صنعتی اشاره کرده و به آموزش عکاسی از محصول بپردازیم.

انواع عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی زمینه‌های متفاوتی دارد که در زیر به بررسی انواع عکاسی آن‌ها پرداخته‌ شده است.

 1. عکاسی کارخانه‌ها و فضاهای صنعتی
 2. عکاسی هوایی. که در این نوع از عکاسی، از فضا و محیط به وسیله پهبادها و از ارتفاع بسیار بالایی عکاسی انجام می‌شود. این نوع عکاسی بیشتر برای استفاده در کارخانه‌ها و فضاهای صنعتی، برای نشان‌دادن بزرگی مجموعه استفاده می‌شود.
 3. عکاسی معماری. که این نوع عکاسی از ساختمان‌ها و نمای داخلی و خارجی آن‌ها انجام می‌شود. برای مشاغلی همچون املاک، ساختمان سازان و معماران اهمیت بالایی دارد.
 4. عکاسی از غذا. این نوع عکاسی برای رستوران‌داران از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا مردم قبل‌ از اینکه بخواهند غذایی را سفارش بدهند، دوست دارند تا تصویری از آن را ببینند و بدانند که قرار است چه غذایی را میل کنند. بنابراین هر چه عکاسی غذا جذاب‌تر باشد مردم را بیشتر ترغیب به خرید آن خواهد کرد.
 5. عکاسی از محصولات. این نوع از عکاسی که در ادامه‌ مطلب بیشتر به بررسی آن خواهیم پرداخت، از مهم‌ترین و اولین قدم‌هایی است که می‌توانید برای فروش هرچه بیشتر محصولات خود بردارید. در زیر به بررسی بیشتر فاکتورها و تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی از محصولات پرداخته شده است.

تجهیزات مورد نیاز جهت عکاسی صنعتی

در ابتدا اولین قدمی که می‌بایست برای عکاسی از محصولات بردارید، آماده سازی تجهیزاتی است که می‌خواهید با آن کار عکاسی انجام دهید. ابزارهایی که در عکاسی از محصولات مورد نیاز است شامل موارد زیر است:

1-    دوربین مناسب جهت عکاسی صنعتی

دوربین مورد استفاده در عکاسی از محصولات می‌بایست با توجه به نیاز شما انتخاب شود. به عنوان مثال اگر عکس‌هایی برای وب ‌سایت خود می‌خواهید، دوربین‌های رده متوسط نیز برای نیاز شما کافی هستند. اما اگر عکس‌های صنعتی برای استفاده در بیلبوردها می‌خواهید، نیازمند دوربین‌های حرفه‌ای هستید.

2-    لنز مناسب جهت عکاسی از محصول

لنز مناسب جهت عکاسی از محصول، با نوع محصول ارتباط مستقیمی دارد. به عنوان مثال اگر محصولی که می‌خواهید از آن عکاسی نمایید دارای اندازه کوچکی است، همچون طلا و جواهرات، نیاز است تا از لنزهای قوی که می‌توان با آن‌ها عکاسی ماکرو انجام داد، استفاده شود. اما اگر محصول شما بسیار بزرگ است، می‌بایست از لنزهایی که حالت پرسپکتیو داشته استفاده نمایید، تا تمام جزئیات محصول شما در تصویر قرار بگیرد. یک عکاس صنعتی حرفه‌ای به انواع لنزهای مختلف نیاز دارد تا بتواند از هر نوع محصولی که به او واگذار شده‌است، به صورت حرفه‌ای عکاسی نماید.

3-    سه‌ پایه جهت عکاسی از محصول

عکاسی از محصولات نیازمند تمرکز و توجه بالایی است و نباید دست شما دچار لرزش شده و عکس تار شود. بنابراین استفاده از پایه عکاسی به شما کمک می‌کند تا فرایند عکاسی شما بهتر و باسرعت بیشتری پیش رود.

مراحل عکاسی صنعتی

در زیر به‌بررسی برخی از نکاتی که برای عکاسی حرفه‌ای از محصولات باید مورد توجه قرار گیرد، پرداخته شده  است.

1-    آماده سازی سوژه جهت عکاسی صنعتی

جهت عکاسی از محصول در ابتدا باید محل قرارگرفتن محصول را مشخص کرده و چیدمان محصول را انجام داد. بهتر است برای چیدمان محصول از یک میز یا یک صندلی پایه بلند استفاده کرد. نکته بعدی که در جهت آماده سازی محصولات و سوژه میبایست در نظر داشته باشید، این است که محصولی که می‌خواهید از آن عکس‌برداری نمایید، باید کاملاً تمیز باشد. نباید اثر انگشت و یا هر نوع کثیفی دیگری بر روی محصول وجود داشته باشد تا تمام جزئیات محصول را نشان داده شود.

2-    نورپردازی مناسب جهت عکاسی صنعتی

نورپردازی در عکاسی از محصولات از مهم‌ترین بخش‌های عکاسی است که اکثر عکاسان به این فاکتور توجه لازم را ندارند. اگر می‌خواهید از محصولی عکاسی نمایید، می‌بایست به فاکتورهای مختلفی همچون جنس محصول، رنگ محصول و سایز محصول، برای تنظیم و ستاپ نورپردازی توجه نمایید.

به‌عنوان مثال، نورپردازی جهت عکاسی از ظروفی با جنس شیشه، بسیار متفاوت از نورپردازی محصولاتی همچون میز و صندلی خواهد بود. همچنین ممکن است بخواهید از وسیله‌ای با جنس براق عکاسی کنید که نورپردازی از محصولی که جنس براقی دارد، با نورپردازی محصولی که دارای جنس مات و تیره است، بسیار متفاوت خواهد بود.

همچنین پس‌زمینه محصول نیز در انتخاب نورپردازی آن بسیار تاثیر گذار است. اگر در زمان مناسب و به‌‌‎درستی از نور خورشید استفاده کنید، دیگر نیازی به خرید تجهیزات نورپردازی نبوده و هزینه‌های شما کاهش می‌یابد.

3-    استفاده از رفلکتور یا بازتاب کننده نور

همانطور که بیان شد، برای عکاسی صنعتی و عکاسی از محصولات، نورپردازی از جمله مهم‌ترین فاکتور‌های عکاسی به‌شمار می‌رود. از هر نوری که استفاده می‌کنید، ممکن است قسمتی از محصول شما را بسیار روشن کند اما در قسمت دیگر محصول تاریک بوده و سایه بیفتد و این موضوع به عکاسی شما از محصول لطمه خواهد زد. برای ‌اینکه بازتاب نور به‌صورت یکسان باشد، می‌توانید از وسیله‌ای به نام رفلکتور یا بازتاب کننده نور برای عکاسی از محصولات خود استفاده نمایید.

رفلکتور این امکان را می‌دهد تا بتوانید به‌طور مناسب نور را بر محصول خود جهت عکاسی بتابانید. همچنین رفلکتورها این قابلیت را به شما می‌دهند تا با توجه به محصول خود و نوع نورپردازی انجام شده، نور گرم یا نور سرد را به سوژه عکاسی بتابانید.

4-    تنظیمات پس زمینه عکاسی صنعتی

پس ‌زمینه عکاسی از محصولات یکی از اولین مهم‌ترین قدم‌هایی است که باید بردارید. اکثر محصولاتی که در فروشگاه‌های اینترنتی به فروش می‌رسند، دارای پس‌زمینه سفید هستند. اما پس‌ زمینه سفید در همه شرایط جذاب نخواهد بود.

 گاهی ممکن است نیاز باشد تا برای جذاب‌تر کردن عکس‌ها، از زمینه‌هایی دارای طرح‌ها و رنگ‌های مختلف، و یا عناصر ساده و مرتبط با محصولی که می‌خواهیم از آن عکاسی کنیم استفاده شود. همچنین می‌توان از پس زمینه‌های براق نیز برای برخی از محصولات استفاده کرد تا انعکاس محصول در عکس نمایان شود.

گاهی نیز ممکن است برای تنظیم پس‌زمینه خود، نتوانید بهترین وسایلی را که متناسب با محصول مورد نظر باشد، یافته و در پس زمینه قرار دهید. به ‌همین دلیل، استفاده از پرده‌ سبز در این شرایط به شما پیشنهاد می‌شود. پرده سبز به شما این امکان را می‌دهد تا در ادیت عکس بک‌ گراند، بتوانید هر نوع تصویری را که می‌خواهید به آن اضافه نمایید. پرده سبز برای محصولاتی که ابعاد کوچکی دارند مناسب نیست و ویرایش تصویر شما را کند کرده و اذیت کننده خواهند بود.

5-    استفاده از فایل‌های خام RAW جهت استفاده از عکس‌های صنعتی

فایل‌های خام برای عکاسی صنعتی و برای ادیت عکس‌ها باید استفاده شوند. زیرا به دلیل دارا بودن جزئیات بیشتر، اجازه ادیت مناسب‌تری را به عکس‌ها می‌دهند. ادیت عکس همان‌طور که می‌دانید از مهم‌ترین بخش‌های عکاسی‌صنعتی است که در زیر به بررسی هرچه بیشتر آن پرداخته شده است. هر چه بیشتر در هنگام عکاسی به نورپردازی و پس‌زمینه محصول توجه داشته‌ باشید، ادیت عکس‌های محصولات زمان کمتری را از شما صرف خواهد کرد.

6-    استفاده از نرم افزارهای ویرایش تصاویر

در مرحله آخر ویرایش تصاویر با نرم‌ افزارهای مناسب صنعتی انجام می‌شود. در این مرحله تمام تصاویری که گرفته شده‌اند را به کامپیوتر منتقل کرده و با استفاده از نرم ‌افزارهای ادیت عکس حرفه‌ای نظیر فتوشاپ به ادیت عکس‌های گرفته شده می‌پردازید. در این مرحله می‌بایست به تنظیم رنگ عکس و تنظیم سایز عکس بپردازید. این مرحله در عکاسی صنعتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 1. تنظیم رنگ عکس
  یک محصول زمانی جذابیت بیشتری خواهد داشت که دارای رنگی جذاب و زیبایی باشد. به عنوان عکاس صنعتی، با استفاده از اپلیکیشن ادیت تصویر، رنگ تصاویر را برجسته‌تر و پررنگ‌تر کنید. اما رنگ محصول را به‌ هیچ‌ عنوان نباید تغییر دهید. زیرا اگر خریدار یکبار اعتماد کرده و آن محصول را از شما خریداری کند، در صورت مغایرت رنگ محصول با رنگ تصویر، دیگر به فروشنده برای خرید مجدد اطمینان نخواهد کرد. این موضوع لطمه بزرگی به فروش فروشنده خواهد رساند.
 2. تنظیم سایز عکس
  عکس‌هایی که با استفاده از دوربین حرفه‌ای گرفته می‌شوند، بسیار بزرگ بوده و می‌بایست با توجه به محلی که می‌خواهید آن را قرار دهید، تنظیم سایز عکس را انجام دهید. به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید تصاویر خود را در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید، می‌بایست بررسی نمایید تا در آن شبکه اجتماعی، تصاویر در چه سایزهایی را قبول خواهد کرد. به‌عنوان مثال شبکه اجتماعی اینستاگرام تصاویر 1080 * 1080 را برای پست‌ها و تصاویر 1080 * 1920 را در استوری قبول خواهد کرد.

نمونه کار عکاسی صنعتی

در این قسمت می‌توانید نمونه عکس‌های صنعتی که توسط این شرکت گرفته شده است را مشاهده نمایید.

نتیجه‌گیری در رابطه با عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی از جمله مهم‌ترین و پرطرفدارترین شاخه‌های عکاسی به شمار می‌رود. این نوع از عکاسی دارای جذابیت بالا و درآمد بسیار خوبی است. در عکاسی‌صنعتی، شما به ‌عنوان عکاس می‌بایست محصولات مختلفی را عکس برداری کرده که دارای جذابیت و کیفیت بالایی باشند. این موضوع باعث می‌شود تا خریداران بیشتری به محصول مورد نظر جذب شوند. در این مقاله به بررسی موارد پایه جهت عکاسی‌صنعتی و وسایل مورد نیاز جهت عکاسی از محصول بیان شد.

همان‌طور که بیان شد، نورپردازی از مهم‌ترین قسمت‌های عکاسی صنعتی به شمار می‌رود. همچنین چیدمان محصولات نیز برای جذابیت بیشتر تصویر از اهمیت بالایی برخوردار است. در نهایت استفاده از نرم‌افزارهای ادیت عکس برای ارسال تصاویر به کارفرما و یا قرار دادن آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت و یا بیلبورد ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.