انکرتکست

مهرداد سیفی وبلاگ 13 فوریه 2021
انکرتکست

انکرتکست چیست

اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای را در پاسخ به سوال انکرتکست چیست ارائه دهیم باید بگوییم که انکرتکست یا Anchor Text (به زبان انگلیسی) کلمات و عبارات موجود در یک متن است که لینک یا هایپرلینکی روی آن قرار گرفته است و به متن یا سایت دیگری لینک شده است. انکرتکست‌ها در صفحات وب اغلب به رنگ آبی دیده می‌شوند و در حقیقت قسمتی از یک لینک است که کاربران می‌توانند آن را ببینند و بر روی آن کلیک کنند تا به صفحه مقصد منتقل شوند. انکرتکست‌های موجود در یک متن به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا زمینه فعالیت سایت‌ها را بهتر بشناسند و آن‌ها را در نتایج جستجوی کاربران نشان دهند.

اهمیت انکرتکست در دیجیتال مارکتینگ

حال که فهمیدیم انکرتکست چیست لازم است آن را در زمینه بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ بررسی کنیم تا به اهمیت آن پی ببریم. دیجیتال مارکتینگ به مجموعه‌ای از ابزارها و فعالیت‌هایی گفته می‌شود که برای بازاریابی محصولات و خدمات در بستر دیجیتال از جمله وب، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و دیگر ابزارهای دیجیتال به کار گرفته می‌شود. بهینه‌سازی موتورهای جستجو که با عنوان سئو شناخته می‌شود یکی از ابزارهای قدرتمند دیجیتال مارکتینگ است که کمک می‌کند محصولات و خدمات در جستجوهای کاربران بهتر و بیشتر دیده شوند.

مردم جهان روزانه بیش از 6 میلیارد بار از موتورهای جستجو مانند گوگل استفاده می‌کنند. یکی از شاخص‌های موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی سایت‌ها و ارائه آن به کاربران، انکرتکست‌های موجود در متن است. در واقع انکرتکست ابزار مهم سئو برای بهینه‌سازی محتوا است. هرچه لینک‌های مرتبط و قوی‌تری در متن داشته باشید، محتوای شما رتبه بهتری کسب خواهد کرد و در جایگاه بهتری به کاربر ارائه می‌شود؛ در نتیجه محصول و خدمات شما دیده خواهد شد.

چگونگی تاثیر انکرتکست بر سئو

 حال که می‌دانیم انکرتکست چیست و چه جایگاهی در دیجیتال مارکتینگ دارد، باید چگونگی و نحوه تاثیر آن در دیده شدن محتوا هم اطلاع داشته باشیم تا بتوانیم به درستی از آن استفاده کنیم. برای موفقیت در سئو باید محتوای شما به گونه‌ای بهینه باشد که در اولین نتایج جستجو قرار بگیرد. موتورهای جستجو با شناسایی انکرتکست‌ها، زمینه و موضوع محتوای شما را تشخیص خواهند داد؛ بنابراین اولین نکته انتخاب عبارت و کاراکترهای مناسب برای آن است.

هنگامی که با استفاده از انکرتکست به یک صفحه دیگر لینک می‌دهید، موضوع هر دو صفحه به هم مرتبط می‌شود. یک انکرتکست مرتبط بسیار قوی، رتبه هر دو صفحه را در جستجوهای مرتبط به موضوع آن‌ها افزایش می‌دهد و در حقیقت موضوع صفحه مرجع و محتوای انکرتکست در بهبود رتبه‌بندی موثر هستند.

نکته دیگر این است که اگر وب‌ سایت‌های مختلف با یک انکرتکست واحد یا مشابه به یک صفحه لینک دهند، به تدریج صفحه مرجع به عنوان معتبرترین سایت برای آن انکرتکست شناخته می‌شود؛ حتی اگر کلمه انتخاب شده به عنوان انکرتکست در محتوای آن صفحه وجود نداشته باشد. بنابراین اگر در زمینه کاری خود بتوانید قدرتمند ظاهر شوید و توسط سایت‌های دیگر به عنوان صفحه مرجع معرفی شوید، موفقیت چشمگیری در سئو و افزایش رتبه در گوگل خواهید داشت.

سئو و انکرتکست

انواع انکرتکست

پس از آنکه به سوال انکرتکست چیست پاسخ دادیم و نقش آن را در دنیای دیجیتال مارکتینگ بیان کردیم، احتمالا برای شما این سوال مطرح شده که روش استفاده از انکرتکست چیست و چه کلماتی برای این کار باید انتخاب شوند. برای پاسخ به این سوال، در ادامه مطلب انواع انکرتکست را معرفی می‌کنیم.

انکرتکست عمومی

عباراتی مانند “اینجا کلیک کنید”، ” اطلاعات بیشتر”، “ادامه مطلب”، “بیشتر بخوانید” و عبارات مشابه که در گذشته بسیار رایج بوده است در گروه انکرتکست‌های عمومی هستند. در سال‌های اخیر با تغییر الگوریتم‌های جستجو، استفاده از این لینک‌ها نه تنها مزیتی ندارد بلکه می‌تواند به سئو سایت شما آسیب وارد کند.

انکرتکست

انکرتکست نام تجاری

در این نوع انکرتکست از نام تجاری یا نام برند در متن استفاده می‌شود. استفاده از این نوع انکرتکست متداول است و در صورتی که نام تجاری با کلمه کلیدی هدف یکسان نباشد، خطری برای سئو سایت شما وجود ندارد.

انکرتکست با مطابقت دقیق (Exact Match)

در این نوع از انکر تکست از کلمه کلیدی اصلی استفاده می‌شود. مطابقت دقیق انکرتکست با کلمه کلیدی متن مهمترین نوع انکرتکست است که با وجود تاثیر زیادی که بر بهبود رتبه سایت دارد، اما استفاده بیش از حد از آن باعث جریمه شدن سایت‌ خواهد شد.

انکرتکست کلمه کلیدی به همراه نام برند

استفاده از کلمه کلیدی در کنار نام تجاری نیز یکی دیگر از انواع انکرتکست است که روشی مناسب و کم خطر برای بهینه‌سازی محتوا محسوب می‌شود. در این نوع از لینک، به راحتی می‌توانید ترکیبی از کلمه کلیدی سئو و نام تجاری خود را داشته باشید.

انکرتکست با تطابق مختصر

در این نوع انکرتکست کلمه کلیدی به صورت جزئی وجود دارد. در واقع شما یک لینک با جزئیات بیشتر ایجاد می‌کنید به گونه‌ای که کاربران به خواندن مقاله اصلی تشویق شوند.

انکرتکست هم معنی

در انکرتکست هم معنی از عبارات هم معنی یا مشتقات آن به جای استفاده از کلمه کلیدی استفاده می‌شود و این مزیت را دارد که شباهت زیادی به کوئری جستجوی کاربران دارد. معمولا اگر یک عبارت را در گوگل سرچ کنید، جستجوهای مرتبط یا همان عبارات را هم می‌توانید در انتهای صفحه مشاهده کنید.

انکرتکست عریان

انکرتکست عریان که با URL Anchor Text  نیز شناخته می‌شود، شامل کلمه کلیدی خاصی نیست و تنها از خود لینک یا URL سایت به عنوان انکرتکست استفاده می‌شود. برای این کار فقط کافی است که URL سایت مرجع را به همان شکل وارد متن خود کرده و آن را لینک کنید.

انکرتکست تصویر

یکی دیگر از انواع انکر تکست این است که روی تصاویر سایت‌ لینک قرار دهید. در این صورت، Alt Tag تصویر همان انکر تکست در نظر گرفته می‌شود.

انکرتکست لانگ تیل

تنها نکته انکر تکست لانگ تیل یا طولانی استفاده از یک عبارت بلندتر از حد معمول است که احتمالا با کلمه کلیدی نیز مطابقت جزئی دارد.

سخن پایانی

در این مطلب از دیبا ارتباط فهمیدیم انکرتکست چیست و چه کاربردی در سئو دارد. به طور کلی باید گفت که انکرتکست ابزاری برای کمک به موتورهای جستجو برای درک بهتر زمینه فعالیت و در نهایت شناختن و ایندکس‌کردن بهتر سایت‌ها است و این همان چیزی است که در دنیای سئو به دنبال آن هستیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.