دامین اتوریتی

امیر شیخ زاده وبلاگ 17 آوریل 2021
دامین اتوریتی

موتورهای جستجو هرگز یک مسیر مشخص و استاندارد برای موفقیت در سئو، مقابل مدیران سایت قرار نمی‌دهند، به همین دلیل باید خودمان به دنبال کشف معیارهای بهبود سئو باشیم. یکی از پارامترهایی که می‌تواند شما را در مسیر سخت سئوی سایت همراهی کند، دامین اتوریتی (Domain Authority) است. این پارامتر عددی نشانگر اعتبار و قدرت دامنه بوده و معیار مناسبی جهت تعیین کیفیت یک سایت محسوب می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با دامین اتوریتی آشنا کنیم تا سایت بهتری داشته باشید.

دامین اتوریتی چیست

دامین اتوریتی یا اعتبار دامنه، امتیازی است که توسط وب‌سایت ماز (MOZ) به سایت‌های دیگر داده می‌شود و به کمک آن، رتبه‌بندی سایت در موتور جستجو را پیش‌بینی می‌کنند. برخلاف پیج رنک گوگل، این معیار به طور مرتب به‌روزرسانی شده و عملکرد دقیق‌تری دارد. امتیاز دامین اتوریتی ددر یک دامنه عددی 0 تا 100 مشخص شده و هرچه امتیاز یک سایت بیشتر باشد، اعتبار بیشتری خواهد داشت.

بر اساس مقالات منتشر شده از طرف سایت ماز، اعتبار دامنه یک پارامتر نسبی بوده و برای مقایسه چند سایت کاربرد دارد. به عبارتی دیگر، دامین اتوریتی را نباید به عنوان یک فامتور مطلق در نظر گرفت، زیرا الگوریتم‌های گوگل حدود 200 معیار مختلف را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، در حالی که این ابزار شرکت ماز، به بررسی حدود 40 معیار می‌پردازد.

نحوه محاسبه دامین اتوریتی

اعتبار دامنه هر سایت به کمک یک فرمول لگاریتمی به دست می‌آید که خروجی آن، عددی بین 1 تا 100 است. در واقع لگاریتمی بودن عدد نهایی موجب می‌شود که افزایش آن در مقادیر کم، بسیار ساده‌تر باشد. یعنی افزایش دامین اتوریتی سایت از 20 به 30، ساده‌تر از 70 به 80 خواهد بود. تقریبا بیشتر توجه این پارامتر به بک‌لینک‌های سایت است، اما این موضوع نباید شما را به دریافت بک‌لینک‌های تقلبی و بی‌کیفیت ترغیب کند. در واقع بک‌لینک‌هایی برای گوگل ارزشمند هستند که از دامنه‌های با اعتبار گرفته شده باشد.

البته عوامل دیگری بر امتیاز نهایی تاثیرگذار هستند که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریافت سیگنال‌های مثبت از شبکه‌های اجتماعی
 • عمر بالای دامنه با اعتبار آن رابطه مستقیم دارد
 • درباره برندتان در فضای دیجیتال صحبت شده باشد
 • کاربران به جستجوی نام برندتان در اینترنت بپردازند

چگونه اعتبار دامنه سایت خود را به دست بیاوریم

برای به دست آوردن امتیاز دامین اتوریتی سایت خود، طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. وارد سایت Moz.com شوید و یک حساب کاربری ایجاد کنید
 2. حال باید وارد بخش Link Explorer شوید و آدرس دامنه خود را ثبت نمایید
 3. اکنون اطلاعات خواسته شده شامل اعتبار دامنه، اعداد لینک‌های ورودی و … نمایش داده می‌شوند
 4. همچنین می‌توانید پلاگین MozBar را دانلود و روی مرورگر خود نصب کنید

چرا باید اعتبار دامنه سایت را افزایش دهیم

شاید تصور کنید که این معیار، ارزش و کیفیت سایت شما را نمایش می‌دهد و باید آن را افزایش دهید. اما واقعیت این است که دامین اتوریتی تنها مرجع ارزیابی عملکرد شما در سئو نیست؛ زیرا این پارامتر به بررسی عملکرد سایت در زمینه لینک‌سازی خارجی پرداخته و هیچ ارتباطی به کسب رتبه در کلمات کلیدی ندارد. یعنی با افزایش مقدار DA سایت، الزاما رتبه بالاتری کسب نخواهید کرد.

احتمالا به این موضوع فکر می‌کنید که کاربرد اصلی اعتبار دامنه چیست و چه کمکی به ما می‌کند؟‌هرگز بدون شناخت کاربرد ابزارها، نمی‌توان نتیجه مناسبی از آن‌ها به دست آورد. این پارامتر نیز زمانی مفید واقع می‌شود که با ان به آنالیز عملکرد رقبا بپردازید. به عنوان مثال، اگر DA سایت شما 20 و سایت رقبا 30 باشد، می‌توانید به آنالیز سایت، بازبینی استراتژی و ساختار سئو بپردازید.

4 روش افزایش اعتبار دامنه سایت

حال نوبت به بررسی تکنیک‌های افزایش دامین اتوریتی رسیده است تا قدم مثبتی در جهت بهبود وضعیت لینک‌سازی خارجی خود بردارید. این روش‌ها عبارتند از:

سئو داخلی

بسیاری از مدیران سایت به اشتباه تمام تمرکز خود را معطوف به خارج سایت می‌کنند و هدفشان، دریافت لینک از سایت‌های دیگر است. اما سئوی داخلی همان گنجی است که از آن چشم‌پوشی کرده‌اند. منظورمان از سئوی داخلی، به کار بردن تمام ابزارها، اصول و تکنیک‌ها در داخل سایت است. به عنوان مثال بهینه‌سازی عناوین اصلی و فرعی مطلب، به کار بردن کلمات کلیدی مناسب، لینک‌سازی داخلی، بهبود سرعت سایت، کاهش نرخ خروج و … جزء سئو داخلی محسوب می‌شوند.

سئو خارجی

اصلی‌ترین هدف گوگل، جلب رضایت کاربران است و در این راستا از الگوریتم‌های مختلفی برای ارزیابی محتوای شما استفاده می‌کند. رنک برین نام الگوریتمی است که گوگل به وسیله آن می‌تواند میزان رضایت کاربران از محتوای شما و دریافت بک‌لینک از سایت‌های معتبر و با دامین اتوریتی بالا را تشخیص دهد. هرچقدر سایت‌های دیگر به معرفی و پیشنهاد صفحات سایت شما بپردازند، به همان اندازه ارزش و اعتبارتان افزایش خواهد یافت. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در جهت بهبود سئوی خارجی خود باید انجام دهید، لینک‌سازی است. برای این کار می‌توانید به شکل زیر عمل کنید:

 • شناسایی و حذف لینک‌های مخرب
 • لینک‌سازی طبیعی و دوری از سایت‌های فروش بک‌لینک
 • دادن رپورتاژ آگهی در جهت معرفی کسب و کار

سئو تکنیکال

بهینه‌سازی ساختار صفحات سایت و کدنویسی جزء مهم‌ترین اقدامات بهبود دامین اتوریتی محسوب می‌شوند. ساختار HTML سایت علاوه بر نمایش اطلاعات به بازدیدکنندگان، باید به ربات‌های گوگل کمک کند تا درک بهتری از محتوای صفحه داشته باشند. از جمله اقدامات موثر در زمینه سئو تکنیکال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد سایت مپ برای گوگل
 • تنظیم فایل txt و اجازه دسترسی گوگل به بخش‌های مختلف سایت
 • استفاده از زبان نشانه‌گذازی یا اسکیما برای معرفی بهتر محتوای صفحه
 • افزایش سرعت لود سایت
 • ریسپاسنیو یا واکنشگرا بودن

 شبکه‌های اجتماعی

همیشه اختلاف نظرهای بسیاری در خصوص تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر سئوی سایت وجود داشته است، اما می‌توان فهمید که دامنه تاثیرگذاری آن به شکل روزافزونی گسترده می‌شود. چراکه سیگنال‌های دریافتی از شبکه‌های اجتماعی می‌توانند عملکرد الگوریتم‌های گوگل را بهبود ببخشند. در واقع با افزایش سیگنال‌های یک صفحه، این پیام به گوگل می‌رسد که محتوای آن ارزشمند بوده و توسط افراد زیادی به اشتراک گذاشته شده است؛ در نتیجه دامین اتوریتی سایت نیز افزایش خواهد یافت.

جمع‌بندی

همانطور که دیدید، در این مطلب به بررسی یکی از پارامترهای سنجش عملکرد سئوی سایت پرداختیم که توسط سایت ماز ایجاد شده و حدود 40 معیار گوگل را مورد بررسی قرار می‌دهد. البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که اعتبار دامنه هیچ ارتباطی به جریمه‌های گوگل ندارد و ممکن است یک سایت با DA بالا، جایگاهی در کلمات کلیدی نداشته باشد؛ اما معیار مناسبی برای آنالیز عملکرد رقبا و مقایسه چندین سایت مختلف می‌باشد.

همان گونه که متوجه شدید برای بالا بردن دامین اتوریتی نیاز به بک لینک دارید چنان که قصد خرید بک لینک دارید می توانید از خدمات ما استفاده کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
 1. جعفری

  سلام آیا شما خدمات بالا بردن دومین اتوریتی هم دارید ؟

  1. امیر شیخ زاده

   سلام و خسته نباشید
   بله خدمات بلک لینک سازی رو ارائه می دیم جهت اطلاعات بیشتر می تونید تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.