الگوریتم برت (BERT) درک زبان محاوره

امیر شیخ زاده الگوریتم های گوگل, وبلاگ 27 جولای 2023
الگوریتم برت (BERT) درک زبان محاوره

 Bert یک الگوریتم کاربردی و هوشمند برای فهم زبان محاوره هست که پس از ظهورش خدمات بسیاری را به گوگل ارائه کرده است. آلیسون آتینگر، یک پژوهشگر زبان طبیعی، معتقد است که نباید الگوریتم Bert را بیش از حد بزرگ کنیم؛ چون در حال حاضر این الگوریتم بسیار دورتر از زبان و مفهومی است که بشر بتواند آن را درک کند؛ اما با وجود این مسئله همچنان ورود برت در بستر گوگل سروصدای زیادی را برپا کرده و یک اتفاق بسیار جالب‌توجه در یادگیری زبان ماشین و پردازش زبان طبیعی است. برای آشنایی با این الگوریتم جذاب و کاربردی تا پایان مطلب همراه ما باشید.

 معرفی الگوریتم برت (Bert)

 حتماً این مسئله که Bert از کجا آمده و به کجا می‌خواهد برود یک سؤال بزرگ در ذهن شماست. درگذشته برای کامپیوترها درک زبان امری غیرممکن بود، سیستم‌های کامپیوتری توانایی این را داشتند که متونی را ذخیره کنند و کاربران متونی را وارد آن کنند؛ اما همیشه درک زبان برای سیستم‌های رایانه‌ای امری دشوار و پیچیده بود؛ بنابراین مفهوم پردازش زبان طبیعی (NLP) به وجود آمد که در آن محققان تلاش می‌کنند تا نوع خاصی از درک زبان را مدل‌سازی کنند. برت هم جزئی از NLP هست که برای بهبود نتایج موتور جستجو توسط گوگل به دنیا معرفی شده است.

 پیش از ظهور الگوریتم Bert نتایج جستجوی گوگل بر حسب کلمه کلیدی به نمایش درمی‌آمد. اگر کاربر جست‌وجو می‌کرد آهنگ جدید در همه سرتیترهای لیست شده توسط موتور جستجوی گوگل کلمه کلیدی آهنگ جدید تکرار می‌شد؛ اما در سال 2019 که این الگوریتم توسط گوگل معرفی شد، دیگر این مسئله کنار رفت و نتایج جستجو، مفهوم محور شد.

 مفهوم محور شدن موتور جستجوی گوگل با استفاده از الگوریتم برت به تولیدکنندگان محتوای سایت این مسئله را خاطرنشان کرد که دیگر دوره تمرکز بر چگالی کلمه کلیدی گذشته است و آن‌ها باید بتوانند یک مفهوم مشخص را در کمترین زمان به خواننده خود انتقال بدهد تا به چشم گوگل بیایند.

 نحوه عملکرد الگوریتم برت (Bert)

الگوریتم برت

 یکی از الگوریتم‌های باهوش گوگل Bert است که برای فهم بهتر زبان محاوره توسط موتور جستجوی گوگل مورداستفاده قرار می‌گیرد. زمانی که یک کاربر به زبان محاوره جست‌وجو می‌کند که برای چاقی چی بخوریم سریع این الگوریتم دست‌به‌کار می‌شود و به گوگل کمک می‌کند تا جمله‌ای که به زبان محاوره تایپ شده را بفهمد.

 این نوع الگوریتم برای هوشمندسازی از ترفند Masking استفاده می‌کند. در این ترفند جملات مختلفی به‌عنوان داده وارد موتور جستجو می‌شود که یک کلمه در آن ماسک می‌شود و الگوریتم Bert یک مدل دوجهته را اتخاذ می‌کند تا کلمات قبل و بعد آن را یافته و کلمه جاافتاده را حدس بزند. تلاش بر این است که هر بار این الگوریتم دقیق‌تر و سریع‌تر کلمه جاافتاده را حدس بزند و در آخرین به‌روزرسانی‌های الگوریتم این اتفاق افتاده است.

 در مجموع Bert یک مدل دوجهته است که سعی می‌کند تا با استفاده از تکنیک حدس کلمات جاافتاده درک بهتری از زبان را ارائه دهد. در حال حاضر هزاران نسخه مختلف از Bert وجود دارد و تلاش متخصصین بر این است که تعداد بیشتری از آن را در آینده وارد بستر گوگل کنند.

 تأثیر الگوریتم Bert بر سئو و نحوه به‌کارگیری آن

 

باتوجه‌به قابلیت جستجوی صوتی دیگر وقت آن رسیده است که گوگل به زبان محاوره عادت کند؛ چون ممکن است حتی بچه‌ها هم با زبان کودکانه‌شان برای جست‌وجو به سراغ موتور جستجوی گوگل بروند. در هر آپدیت این الگوریتم تلاش گوگل بر این است که دقت آن را بالا ببرد. در واقع برت برای این به وجود آمده است که بتواند با کمک تکنیک‌های هوش مصنوعی به گوگل کمک کند تا با استفاده از درک هدف جستجوی کاربر بهترین و مناسب‌ترین پاسخ‌ها را مهیا کند.

 وجود الگویتم برت برای موتورهای جستجو چند مزیت مهم داشت:

باعث شد که دقت گوگل در پاسخ‌دهی بالا برود. باعث شد که کاربران سریع‌تر به نتیجه مطلوب خود برسند. مفهوم محور بودن آن امکان گسترش جستجوی صوتی را فراهم کرد. ازآنجایی‌که این الگوریتم بیشتر بر محتوا توجه می‌کند، دوره تکنیک‌های چگالی کلمه کلیدی سرآمد و این تولیدکنندگان محتوا را وادار کرد که بهترین محتواها را با مفاهیم و مضمون عالی بنویسند. این الگوریتم به گوگل کمک می‌کند که جمله‌های بسیار طولانی را درک کند، تحلیل کند و بهترین پاسخ را به کاربر ارائه دهد.

ازآنجایی‌که الگوریتم برای فهم منظور کاربر به وجود آمده است اگر کاربر در هنگام جستجوی صوتی کلمه‌ای را اشتباه بگوید یا هنگام جستجوی نوشتاری واژه‌ای را اشتباه تایپ کند، گوگل این را می‌فهمد و پاسخ مناسب را در اختیار پرسشگر قرار می‌دهد.

مفهوم محور بودن آن باعث شده است که حتی اگر مدیران سایت مطلب خود را با لحن محاوره ننویسند؛ اما کاربر چیزی را به زبان محاوره جست‌وجو کند که با مفهوم مطلب تطابق داشته باشد، موتور جستجوی گوگل با وجود شبیه نبودن کلمه‌ها آن مطلب را برای کاربر نمایش دهد.

 شاید هنوز به گفته کارکنان گوگل روشی برای بهینه‌سازی الگوریتم برت وجود نداشته باشد و این الگوریتم به‌صورت کامل نباشد؛ اما فراموش نکنید که Bert مدام در حال به‌روزشدن است.

 معایب الگوریتم Bert

این الگوریتم‌ها نفی را نمی‌فهمند و قادر نیستند آن چیزی که نیست را درک کنند. امکان بهینه‌سازی برای الگوریتم برت وجود ندارد و تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید تا وب‌سایت خود را با این آپدیت سازگار کنید این است که برای تولید محتواهای کاربردی تلاش کنید. منظورم این است که نیازهای کاربرتان را بشناسید و سپس مطابق با نیاز آن‌ها محتواهای مناسب را تولید کنید.

تولید محتوای خوب و بهینه برای سایت، مستلزم رعایت چند نکته است، این نکات عبارت‌اند از:

متن ساده و روان باشد. از سر تیترها و عناوین به‌روز و پرطرف‌دار استفاده شود. متن دارای پاراگراف‌های طولانی نباشد. معمولاً بهتر است که طول پاراگراف 300 کلمه باشد. موتور جستجوی گوگل بسیار باهوش است و محتواهای تکراری را شناسایی می‌کند.

بارگذاری یک مقاله جدید و به‌روز در سایت که اصلاً کپی نیست باعث می‌شود که سایت شما از دید موتورهای جستجو در رده‌بالایی قرار بگیرد. از تصاویر و مدیاهای کم‌حجم در مقاله‌تان استفاده کنید تا سایت شما به‌خاطر سنگینی از دید کاربران پنهان نماند. به نظرات و دیدگاه‌های کاربران توجه کنید و مطالب خود را مطابق با خواسته آن‌ها تهیه کنید. رفتار کاربران گوگل را تحلیل کنید؛ یعنی اگر سایت شما در خصوص فروش دریل برقی است، جست‌وجو کنید تا متوجه شوید که کاربران بیشتر چه چیزی را در خصوص دریل برقی جستجو می‌کنند و مطالب خود را براین‌اساس تعیین کنید. با این کار شما برای کاربران خوراک خوب تهیه می‌کنید و تعداد کاربران سایتتان را افزایش می‌دهید. استفاده از جملات محاوره هم کمک می‌کند که سایت خود را با برت سازگار کنید. همان‌طور که می‌دانید سروکار این الگوریتم با زبان محاوره است.

 نتیجه‌گیری

 قواعد گوگل مدام در حال به‌روزشدن است. معرفی الگوریتم‌های جدید به سراسر دنیا، سئوکاران و فعالان در حوزه طراحی سایت را وادار می‌کند که برای بالابردن رتبه سایتشان روش‌های قدیمی را دور بریزند و به میل الگوریتم‌های جدید گوگل رفتار کنند. الگوریتم bert با استفاده از هوش مصنوعی قوانین جدیدی را برای بالابردن رتبه سایت لحاظ کرده است که این باعث می‌شود کاربر در سریع‌ترین زمان به پاسخ مناسبش برسد و گوگل به بزرگ‌ترین مرجع در پاسخ‌دهی تبدیل شود. اگر شما هنوز نمی‌دانید که چطور باید به میل برت رفتار کنید، می‌توانید با کارشناسان سایت ارتباط بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.