شرکت طراحی دیبا

phone09149747142

الگوریتم ها در گوگل

الگوریتم ها در گوگل
سعید رحیمی آموزش, بهینه سازی وبسایت ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

الگوریتم ها در گوگل

در این مقاله آموزشی قصد داریم شما را با مفهوم الگوریتم و الگوریتم ها در گوگل آشنا کنیم که یکی از اساسی ترین نکات اصلی هر سایت به حساب می آید که با رعایت کردن این نکات شما می توانید سایت خود را افزایش رتبه دهید. برای مطالعه این مقاله آموزشی می توانید در ادامه این مقاله همراه سایت دیبا پی سی باشید.

 

الگوریتم ها

در این بخش ما توضیحات کوتاهی درباره الگوریتم ها می دهیم و در قسمت های پایین تر شما با الگوریتم های اخیر گوگل آشنایی بیشتری پیدا خواهید کرد. الگوریتم ها به فاکتور های پیچیده ای گفته می شود که بصورت جداگانه نمی توان بیان شوند به این دلیل بصورت گسترده در یک الگوریتم برای مخاطب درج می شود گفته می شود.

 

الگوریتم ها در گوگل

موتور جست و جوگر گوگل که از محبوبیت زیادی برخودار می باشد هر ساله برای خود یک الگوریتم خاص ایجاد می کند که در ادامه ما شما را با چندتا از این الگوریتم ها آشنا خواهیم کرد. الگوریتم ها در گوگل بطور کلی می توانند در نکات و دسته بندی ها مختلفی قرار گرفته باشند که شما با رعایت کردن و بکار گیری از این الگوریتم ها می توانید سایت خود را نزد گوگل محبوب تر نگه دارید، و کاربران بیشتری را از این موتور جست و جوگر جذب سایت خود کنید.

الگوریتم ها در گوگل

الگوریتم های گوگل

سئو چیست ؟

نکته ای که ما در این بخش باید شما را با آن آشنا کنیم سئو می باشد زیرا سئو ارتباط مستقیم با این بخش ما دارد. کلمه سئو که به معنای بهینه سازی سایت با موتور های جست و جوگر می باشد از اساسی ترین نکات هر سایت می باشد که شما با رعایت کردن این نکات می توانید ورودی های بیشتری را از طریق این موتور های جست و جوگر جذب سایت خود کنید. سئو نکات حساس هر سایتی می باشد که شما با رعایت کردن این نکات می توانید یک سئو خوب و عالی داشته باشید که در زیر ما شما را با چندین نکته سئو آشنا خواهیم کرد.

 

تغییر معنا کلمه سئو

به نکته که باید توجه داشته باشیم تغییر معنای کلمه سئو می باشد، بطوری که در زمان های پیشین اهمیت سئو بر روی موتور های جست و جوگر بوده است، ولی حال این اهمیت به نحوه سرچ کردن کاربران در این موتور ها عوض شده است که شما با بکار گیری از این هوش انسانی و نحوه جست و جو کردن این کاربران می توانید آنها را وارد مطالب سایت خود کنید.

 

سئو در دسته بندی های مختلفی قرار دارد که در گام اول شما باید یک قالب کاملا سئو شده داشته باشید، منظور از قالب سئو شده رعایت کردن تمام نکات برای طراحی قالب می باشد بطوری که شما در قالب خود به ترتیب از تمامی هدینگ ها (از دستور های HTML می باشد) استفاده کرده باشید.

از دیگر نکات مهم سئو رضایت کاربران شما می باشد که می توانید سایت خود را بطوری طراحی کنید که کاربران بتوانند به راحتی به مطالب سایت شما دسترسی داشته باشند و در صورت نیاز به صفحه دیگر از همان صفحه وارد صفحه لازمه (لینک دهی به صفحات مختلف) شوند.

 

 • حال که با مفهوم الگوریتم و سئو آشنایی لازم را پیدا کرده اید، ما می خواهیم به شما دوتا از الگوریتم های سئو در گوگل را معرفی کنیم.
 • اولین الگوریتم هایی که گوگل به دنبال آن حرکت کرد الگوریتم های پاندا و پنگوئن می باشد که بعد از مدتی به الگوریتم های بهتری دست یافت که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

 

الگوریتم پاندا

یکی از اولین الگوریتم هایی که گوگل ارائه داده است پاندا می باشد که مسئولیت این الگوریتم حفظ مطالب کپی شده می باشد، یعنی اگر شما در سایت خود از مطالب کپی شده استفاده کنید، الگوریتم پاندا با شما شدیدا رفتار خواهد کرد و این کار از نظر سئو برای شما مناسب نمی باشد. در قسمت زیر ما برای شما چندین نکته که می تواند برای شما در الگوریتم پاندا مضر باشد را معرفی خواهیم کرد.

 1. اول از همه اگر به دنبال تهییه یک مطلب خوب از دیگر سایت ها می باشید سعی کنید مفهوم را متوجه شده و بعد از آن بر اساس مفهوم با نگارش خود این مطلب را نوشته باشید تا به نوعی کپی حساب نشود.
 2. در متن های خود از کلمات تکراری خودداری کنید، زیرا الگوریتم ما از کلمات تکراری خوشحال نمی شود و برای شما نکته منفی می باشد.
 3. مفهوم خود را کامل به کاربران برسانید و از ناقص گذاشتن این تغریف های شدیدا پرهیز کنید.
 4. محتوایی مفید ایجاد کنید، در صورت استفاده زیادی از کلمات کلیدی و نداشتن محتوای مفید با شما شدیدا از نظر سئو برخورد خواهد شد.

 

الگوریتم پنگوئن

دومین الگوریتمی که توسط گوگل ارائه شد پنگوین می باشد و از دلایل گذاشتن این نام درون گرا بودن و حس صمیمی بودن بین این جانوران می باشد، این الگوریتم نیز همانند پاندا از تکرار کلمات منتفر می باشد پس بهتر است این نکته رعایت شود.

اما یکی از دلیل های اصلی که الگوریتم پنگوئن را به وجود آوردند مبارزه با لینک های اسپ شده می باشد، در زمان های پیش که الگوریتم پاندا موجودیت داشت بسیار از سایت ها، با دریافت هزینه لینک دیگر سایت ها را بصورت غیر مستقیم قرار می داند که به نوعی کاربر با سرچ یک مطلب نمی توانست بصورت مستقیم به آن دسترسی داشته باشد، از این رو گوگل الگوریتم پنگوئن را ارائه داد تا به وسیله آن تمامی لینک های اسپم را شناسایی کند و آنها را جریمه کند. همانطور که می دانید با رعایت کردن نکات این الگوریتم ها شما امتیاز بیشتری کسب کرده و در نتیجه در صفحات بالاتر گوگل نمایان خواهید شد.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار

پس از مشکلات فراوان در جست و جو مطالب و بالا آوردن اطلاعات غلط برای کاربران، گوگل تصمیم بر آن گرفت که یک الگوریتم دیگر را به وجود آورد، نام این الگوریتم مرغ مگس خوار می باشد که برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ شروع بکار کرد و یکی از دلیل های انتخاب این نام سرعت و دقت این حشره می باشد. یکی از ویژگی های مهم این الگوریتم سرعت بالای آن در جست و جو و دقت بسیار زیاد آن در کلمات می باشد و علاوه بر آن با توجه به مطلب جست و جو شده مطالب مشابه به نمایش گذاشته می شود.

 

این الگوریتم از خاصیت دیگری هم برخودار می باشد که از صفحاتی که کلمات کلیدی زیادی را بکار برده اند اما از مطلب مهم و خاصی بهرمند نمی باشند جلوگیری می کند و باعث جریمه این سایت ها می باشد (کاهش سئو در سایت). یکی از اهداف مهم گوگل برای ساخت این الگوریتم دقت بالای آن برای جست و جو می باشد که کاربران زیادی را راضی نگه می دارد و سایت ها با رعایت کردن تعداد کلمات کلیدی و مطالب موجود در آن بهینه تر خواهند شد.

 

الگوریتم گورخر

این الگوریتم به دلیل خط های سیاه و سفیدش به بخش فروشگاه های اینترنتی اختصاص داده شده است، کار اصلی گورخر نظارت بر فروشگاه های اینترنتی می باشد تا با نظارت بر روی این فروشگاه ها، کلاهبرداری های اینترنتی نیز کاسته شود. شما برای کسب رضایت این الگوریتم می توانید از نماد گواهی الکترونیک SSL استفاده کنید، همچنین شما باید به نکاتی که در زیر اشاره می شود توجه زیادی داشته باشید تا فروشگاه شما نزد این الگوریتم محبوب به حساب آید.

 1. در اولین قدم تهییه گواهی SSL می باشد که در بالا به آن اشاره داشتیم.
 2. شما باید برای محصولات خود یک پشتیبانی ۲۴ ساعته قرار دهید.
 3. زمان تحویل محصول به کاربران نباید تاخیر داشته باشد.
 4. ایجاد بن ها تخفیف می تواند موجب رضایت کاربران سایت شود.
 5. و یکی از مهم ترین کار ها داشتن بارکد برای هر محصول می باشد که نام گورخر از بارکد محصولات گرفته شده است.

 

 • شما با رعایت کردن این نکات می توانید به راحتی سئو فروشگاه خود را افزایش دهید.

 

الگوریتم کبوتر

الگوریتم کبوتر که بعد از گورخر ارائه شده است یکی از کارآمد ترین الگوریتم ها برای کاربران می باشد، بطوری که شما وقتی مطلبی را در گوگل جست و جو می کنید به دنبال سایت هایی با می گردد که قبلا شما آنها را با همین عنوان پیدا کرده اید، یعنی هدف اصلی این الگوریتم مسیر های آشنا می باشد و ممکن است برای هر فرد صفحه جست و جوی متفاوتی داشته باشد.

 

این الگوریتم بر اساس تعداد بازدید های هر مطلب با عنوان خود به کاربران خود نمایش داده می شود، که اگر تعداد بازدید هر صفحه بیشتر از دیگری باشد در قسمت های بالاتر گوگل نمایش داده می شود.

 

الگوریتم پیج لایوت

یکی دیگر از الگوریتم های گوگل که طرفدار حق کاربران می باشد پیج لایوت می باشد، این الگوریتم به منظور جلوگیری از تبلیغات انبوه در سایت می باشد که می تواند کاربران را مورد آزار قرار دهد. بهترین روش برای جذب کاربران به سایت و جلب توجه الگوریتم پیج لایوت گرفتن تبلیغات کمتر در سایت می باشد. راه های دیگر نیز در این مسیر قرار دارد که شما می توانید در ادامه به این نکات توجه کنید.

 1. در اولین قسمت شما می توانید برای تبلیغات خود دکمه های بستن تبلیغات را قرار دهید، تا کاربران شما بتوانند در صورت تماشا نکردن این تبلیغات آنها را باز نکنند.
 2. در قسمت دوم شما می توانید در هنگامی طراحی یک سایت برای تبلیغات خود مکانی مناسب را انتخاب کرده تا موجب آزار کاربران شما نشود.
 3. همانطور که در بسیاری از سایت ها مشاهده می کنید تبلیغات زیادی همانند پاپ آپ ها، بنر های شناور و یا فلش های مختلف می توانند روی اعصاب کاربران شما تاثیر بگذارد و آنها را از سایت شما خارج کند، پس بهتر است برای تبلیغات خود راهی خود پیدا کنید.

 

 • همانطور که در قسمت بالا مشاهده کردید شما می توانید با رعایت کردن این نکات و جذب رضایت کاربران سایت خود از آنها را در سایت خود نگه دارید و همچنین نظر این الگوریتم به سمت شما مثبت باشد.

 

الگوریتم دزدان دریایی

یکی دیگر از الگوریتم های گوگل که به اسم دزدان دریایی معروف می باشد و به تازگی بروزرسانی شده است بسیار کاربردی می باشد. شاید شما شنیده باشید که می گویند مطالب سایت خود را از دیگر سایت ها کپی نکنید که باعث کاهش رتبه سایت شما می شود، در واقع کار این الگوریتم بررسی مطالب کپی شده می باشد که با در نظر گرفتن مطالب کپی شده گوگل برای شما امتیاز منفی به حساب می آورد و به نوعی این کار سئو سایت شما را خراب می کند.

 

چگونه می توان مانع این کار شد ؟

شما برای آنکه بتوانید در این لیست گوگل قرار نگیرید باید تمامی مطالب سایت خود را بصورت تخصصی و کاملا اختصاصی بنویسید تا کلمات یک مطلب شما با دیگر مطالب سایت های دیگر مشابه نباشد که از نظر گوگل شما امتیاز بیشتری را کسب خواهید کرد و در بین دیگر سایت هایی که مطالب کپی شده قرار گرفته است برتر خواهید بود و از نظر سئو یک سایت معتبر به حساب خواهید آمد.

نتیجه گیری

در این بخش آموزشی ما شما را با الگوریتم های پاندا، پنگوئن، مرغ مگس خوار، گورخر، کبوتر و دزد دریایی آشنا کردیم و می حال می دانید که کار هر کدام از این الگوریتم ها در گوگل چه می باشد و چگونه می توانید از این الگوریتم های هوشمند گوگل عبور کرده و سئوی سایت خود را افزایش دهید. شما برای مطالعه دیگر مقاله های آموزشی در رابط با رنک برین می توانید از دیگر صفحات سایت دیبا پی سی اقدام نمایید و یا در صورت دسترسی سریع به این مقاله سئو شده می توانید بر روی اینجا کلیک نمایید.

مطالب مرتبط