محتوای قدیمی

امیر شیخ زاده بازاریابی محتوا, وبلاگ 16 دسامبر 2020
محتوای قدیمی

محتوای قدیمی که هیچ ورودی برای ما ندارند مانند و سایل زیر شیروانی هستند. وقت آن رسیده است که وب سایت خودمون رو تمیز کنیم. همون طور که گفتیم محتوای قدیمی که هیچ جایگاه و ورودی ندارند وسایل زیر شیروانی هستن وبلاگ شما خود این شیروانی است. یک واحد ذخیره سازی که پر از ده ها مقاله قدیمی است که در طول سال ها کسی به آنها دست نزده است. درهم و برهم و پر از گرد و غبار،

من این بحث را با یکی از، مدیران سئومان داشتم. اون یک فرد مرتب است که همه چیز را در مورد بازاریابی محتوا و تجزیه و تحلیل داده می داند، بنابراین من همیشه از او راهنمایی می گیرم. اما این موضوع باعث یک بحث جنجالی شد.

روز بعد، اون بهم گفت که دارد تمام محتوای ما را بررسی میکند که چند تا صفحه های قديمي و بي مصرف را حذف کند. طرح حذف مقاله های بدون لینک و ترافیک بود و تغییر مسیرآنها به مشابه ترین صفحه های موجود.

سوال من این بود که چرا باید به خود زحمت بدیم؟

پس از بحث کوتاه ما ، تیم سئو و محتوا خود رو درگیر کردیم و به جمع آوردی اطلاعات پرداختیم. به سرعت کشف کردیم که بسیاری از کارشناسان توصیه های زیادی در مورد هرس محتوا قدیمی دارند. برخی حتی تجربه و نمونه هایی از نتایج را به اشتراک گذاشته بودند.

اگر شما استراتژیست محتوا بودید چه می کردید؟

در این مطلب سعی خواهیم کرد به این سوال پاسخ دهیم. ما توضیح می دهیم که چه زمانی، چرا و چگونه به هرس محتوا برای موتورهای جستجو بپردازید. شما دیدگاه های کارشناسان که به اشتراک گذاشته شده را خواهید خواند و در پایان، من نظر مخالف خودم را درباره این موضوع اضافه می کنم.

چرا محتوای قدیمی را حذف کنیم؟

چند دلیل برای حذف محتوای قدیمی وجود دارد. از یک کارشناس بپرسید و چیزهایی مانند «کاهش زمان کاوش توسط موتورهای جستجو» و «به حداکثر رساندن لینک های ارزشمند» را خواهید شنید. اما هرس محتوا چه مزایایی دارد؟ چه تاثیری بر نتایج دارد؟

دلایلی که شما باید صفحات قدیمی و غیر مفید را حذف کنید:

مدیریت “زمان کاوش” گوگل

موتور های جستجو مقدار محدودی از قدرت پردازش سرور خود را به کاوش وب سایت شما اختصاص می دهند. حذف صفحات به GoogleBot  کمک خواهد کرد تا روی محتوای بیشتر تمرکز کند. این امر به ویژه برای سایت های بزرگ (صفحات 10k+ ) مهم است.

افزایش اعتبار دامین آتوریتی

سایت شما مقدار محدودی پتانسیل رتبه بندی دارد که، از طریق بک لینک از وب سایت های دیگر به آن منتقل شده ، که با دامین آتوریتی اندازه گیری می شود. اگر صفحات کمتری داشته باشد، هر کدام Authority بیشتری خواهند داشت و ممکن است رتبه بالاتری داشته باشد.

کاهش خطر هم نوع خواری عبارت کلیدی

 اگر شما دو صفحه دارید که هر دو موضوع مشابهی را پوشش می دهند، گوگل ممکن است گیج شود، ممکن است صفحه ای را که شما می خواهید رتبه بندی نکند، و یا ممکن است اصلا رتبه بندی نکند.

توجه: حذف محتوای قدیمی در مورد ساده سازی ناوبری، تحکیم دسته ها یا بهبود طراحی نیست. ما در مورد UX صحبت نمی کنیم چون هیچ بحثی در مورد آن موضوع وجود ندارد.ولی همیشه هر کاری که تجربه بازدیدکنندگان را بهبود بخشد انجام دهید!

آیا محتوای قدیمی شما ارزشمند است؟

حذف یک URL یا حتی تغییر URL بدون بررسی چند مورد اولیه بی ملاحظگی است. آیا صفحه مورد نظر ارزشی را ایجاد می کند یا نه برای فهمیدنش این دو سوال را از خود بپرسید :

 1. آیا در یک سال گذشته به آن مراجعه شده است؟ رتبه بندی دارد؟ مطمئن نیستید؟ با استفاده از Google Analytics می توانید به این پرسش پاسخ دهید
 2. آیا لینک هایی به صفحه وجود دارد؟ از وب سایت های دیگر؟ از صفحات دیگر شما؟ مطمئن نیستید؟ ابزار برای چک کردن backlinks وجود دارد از آنها استفاده کنید.

در واقع، اگر صفحه صفر بازدید داشته باشد، در Google Analytics ظاهر نخواهد شد، بنابراین کسانی که محتوا را پاکسازی می کنند از این ابزارها یا ابزارهای دیگری برای کاوش سایت خود استفاده می کنند یا صفحات ترافیک فوق العاده پایین را پاکسازی می کنند.

در اینجا برخی دلایل خاص تری از کارشناسان هست، به ما یادآوری می کند که هدف محتوا در نظر بگیریم.

آیا این صفحات اضافی غیر ضروری نتایج جستجوی شما را خراب می کند؟ مثل این که وقتی به صورت محلی در سایت جستجو می کنید و يک لیست بزرگ از صفحات بی ربط را مشاهده می کنید؟ اگر آنها در لیست شما ظاهر می شوند از شر آنها خلاص شوید

Kristina Halvorson از Brain Traffic

شما ترجیح می دهید 1000 لینک خارجی را در میان 700 صفحه داشته توزیع کنید یا 500 صفحه؟ پاسخ 500 است و برای این مهم است که صفحات قدیمی بار نرخ بازدهی کم را حذف کنیم.

Ross Hudgens از Siege Media

با توجه به اطلاعات منتشر شده در بار الگوریتم PageRank ، هر چه لینک های که (از طریق صفحه بندی تاریخ / دسته آرشیو) بیشتر باشد زمان بیشتر طول می کشد تا به لینک ها خوبتان برسید، damping factor بیشتری به هر یک از آن لینک ها اعمال می شود.

Corey Northcutt از Northcutt SEO

چگونه با خیال راحت محتوای خود را پاکسازی کنید

اگر محتوای قدیمی شما رتبه بندی شده باشد و شما آن را حذف کنید، به ترافیک وب سایت لطمه می زنید. اگر به آن لینک داده شده باشد و آن را حذف کنید،آن را به لینک شکسته تبدیل می کنید. در اینجا سه گزینه برای حذف درست به شما ارائه داده ایم.

تغییر مسیر

تغییر مسیر 301 به نزدیک ترین صفحه مربوطه ایجاد کنید و برای از ارسال بازدید کننده و یا Googlebot به صفحه ‘404 صفحه یافت نشد’ اجتناب کنید.

صفحه No-index 

صفحه را حذف نکنید، اما به موتور های جستجو بگویید که آن را نادیده بگیرند. برچسب متا  noindex اضافه کنید، معمولا از طریق سیستم مدیریت محتوا و یا پلاگین ممکن است. این کد را به صفحه اضافه کنید:

و اگر شما یک دایرکتوری کامل از صفحات خود که می خواهید،از گوگل مخفی نگه داشته شوند می توانید آنها را از طریق فایل ربات های txt  “غیر قابل دسترسی” کنید.

به خاطر داشته باشید که این گزینه این صفحه ها را از جستجوگر داخلی سایت مخفی نگه نمی دارد. هنوز هم ممکن است این صفحه ها نتایج جستجوی سایت شما را خراب کنند.

محتوای قدیمی را باز نویسی یا باهم ترکیب کنید

محتوای قدیمی را حذف نکیند اما صفحه را بازنویسی کنید.

این کار زمان بیشتری لازم دارد اما پاداش بزرگی را به شما می دهد. به روز رسانی محتوای قدیمی یکی از موثرترین تاکتیک های ماست. یکی از دوستان سئو کار من ترکیب چند مطلب ضعیف را در یک مطلب قوی، به جای بازنویسی توصیه می کند.

گاهی اوقات شما ممکن است چندین مطلب را در یک موضوع پیدا کنید اما همه آنها در حد متوسطی هستند، بنابراین هیچ یک از آنها رتبه خوبی دریافت نمی کنند. اگر این محتواها هنوز چیزی هستند که شما می خواهید نگه دارید، پس آنها را با یک مطلب بسیار بهتر ترکیب و مسیر های قدیمی را به یک مسیر جدید تغییر دهید.

Dana DiTomaso از KickPoint

آیا هرس محتوا قدیمی به سئو کمک می کند؟

ما از کارشناسان خواستیم که تجربه خود را در مورد هر نوع هرس محتوا به ما بگویند و در صورت امکان نتایجش رو گزارش کنند. متاسفانه معمولا این امر امکان پذیر نیست.هنگامی که بازاریابان محتوا و SEOs صفحات را حذف می کنند، آنها در حال تغییر یک دسته از فعالیت های دیگر نیز به صورت همان زمان هستند. پس نتیجه که بعدا خوهیم گرفت فقط از طریق یک عامل ایجاد نشده است.

مشکل این است که این پروژه ها همچنین در کنار اصلاحات فنی ، بازنویسی عناوین / متاها و غیره انجام می شوند – بنابراین من یک تصویر کلی فقط از رفع ایرادات محتوا نمی توانم ارائه بدهم.می توانم بگویم که وقتی همه کارها به خوبی انجام شود، شاهد افزایش ترافیک از 30٪ تا 150٪ بوده ایم. “

Dana DiTomaso از KickPoint

هرس محتوای قدیمی : نه

نتایج: افزايش 30 تا 150 درصدی ترافيک

در بازرسی محتوای اخیر ما درگیر هرس بیش از 3000 صفحه بودیم، که منجر به بهبود ترافیک ارگانیک شد. صفحات منسوخ شده و کم اجرا تا پایان آوریل ۲۰۱۸ از سایت حذف شدند.
تعداد صفحات هرس شده در زمان فعلی تقریباً برابر با ۱۵٪ از کل سایت بود. ترافیک ارگانیک پس از این پروژه تا حدود 50٪ بالا رفت و خود را پایدار کرد، به ارائه شواهدی از مزایای حسابرسی محتوا مناسب و هرس محتوا کمک کرد.

Ross Hudgens از Siege Media

هرس محتوای قدیمی : عمدتا بله

نتایج: افزایش 50 درصدی ترافیک (به خوبی انجام شده!)

Kaylee Pope ، انتشارات نخست

ما این کار را چند سال پیش در سایت غذا و دستور تهیه غذا انجام دادیم. ۱۰۰۰ دستور پخت وجود داشت که در دو سال اخیر کمتر از ۱۰ بازدید داشتند. بسیاری از این صفحه ها محتوا بسیار کمی داشتند اغلب کمتر از ۱۰۰ کلمه و دستور العمل کاملی را نیز ارائه نمی کردند.

ما در طول چند ماه 1156 مقاله را غیرفعال کردیم. به عنوان یک مرجع، در حال حاضر حدود k36 URLs فعال در سایت وجود دارد. بنابراین ، در آن زمان ، این URL شامل حدود 3-4 ٪ از URL ما بود.

اگر بخواهم صادقانه جواب بدهم هیچ تغیری اتفاق نیوفتاد ، فکر نکنم این کار به وب سایت آسیبی زده باشد يا کمکي کرده باشد.

Kaylee Pope از Prime Publishing

هرس محتوای قدیمی: بله

نتایج: هیچی

هنگامی که ما سایت خود را به روز رسانی کردیم ما محتوایمان را گروه بندی کردیم و سپس آنها را به محتوایی که کامل تر بود و یا برخی موارد به صفحه های رتبه بندی بالاتر هدایت کردیم. این کار واقعا سایت ما را ساده کرد، تعداد مقالات را کاهش داد و زندگی را برای ما بهتر کرد.

ما حدود 950 پست قدیمی تر را به اجرای بهتر، به روزتر، محتوای مرتبط تر تغییر مسیر دادیم. صادقانه بگویم ما تغییر زیادی را ندیدیم که اتفاق بیفتد.

Justin Rondeauh از DigitalMarketer

هرس محتوا قدیمی: نه

نتایج: بالا نرفتن ترافیک. اما تجربه کاربری بهتر.

ما در پاییز گذشته حذف بسیار طولانی در سایت خود داشتیم و صدها صفحه را مرتب کردیم. متاسفانه ما در آن زمان هم SSL روی وب سایت نصب کردیم و هم پسوند دامنه از net بهcom تغییر کرد. به طوری که اساسا هر نوع تجزیه و تحلیل را خراب کرد. راستش تا حدودی کارساز بود.

من فکر می کنم بیشتر موضوع در راستای مفهوم کلی گام رو به جلو است. آیا هرس محتوا در وب سایت نتایج مثبت داشت؟ بله. آیا توانستم یک آزمایش مناسب انجام دهم؟ متاسفانه نه . اما با کاهش 100 ٪ ضریب بازگشت و افزایش 100 ٪ نرخ تبدیل کاملا راضی هستم. یک قدم به جلو می تواند تبدیلات را بهبود بخشد و مکالمات بهتری ایجاد کند و ما می توانیم بخش سئو را نادیده بگیریم!

Taylor Cimala از Digital Third Coast

هرس محتوا قدیمی: نه

نتایج: قادر به اندازه گیری نیست

ما یک مشتری داشتیم که حدود 5000 صفحه محصول در یک سایت فروشگاهی داشت و می خواست روی برخی محصولات اصلی تمرکز کند. ما حدود 4000 از صفحات محصول را حذف کردیم.. سایت ذکر شده در حال حاضر کمتر از 1000 صفحه دارد و پس از هرس کردن ~ 80 ٪ کارایی آن بهتر شد.

بعد از حدود یک ماه ، صفحات موجود در رتبه بالاتری قرار گرفتند ، فروش افزایش یافت و معیارهای UX به شدت بهبود یافتند.

Dario Zadro, Zadro Web

هرس محتوا قدیمی : بله

نتایج: حذف 80 درصد محتوا منجر به کاهش کلمات کلیدی و رتبه بندی “کل”شد و ترافیک به طور کلی افزایش یافت و گاهی کاهش یافت.

با استفاده از کنسول جستجوی گوگل من تقریبا 5k اخبار / صفحات وبلاگ (حدود 50٪ از تمام صفحات ) که کمتر از 20 بازدید در سه ماهه اخیر را داشت در دامنه خودم پیدا کردم. این صفحات برای تولید ترافیک در اوج بازاریابی محتوا مورد استفاده قرار گرفته بودند، اما در حال حاضر بدون شک به عنوان “نازک” طبقه بندی شده است.

من از مجموعه ای از معیار ها برای پیدا کردن کم ارزش ترین محتواها استفاده کردم. که در نهایت 1100 صفحه نمایان شد این ها معیارهای فیلترینگ بود:

کمتر از 20 بازدید در سه ماه.

کمتر از یک پیوند ورودی به URL

CTR  پایین و موقعیت متوسط.

نداشتن دسته بندی / نویسنده / صفحه بندی.

به جای انجام این کار به صورت دستی، یا تیمی اسکریپتی ساختند که یک برچسب no-index را در تمام این صفحات وارد می کند. ترافیک پس از این هرس بیش از دو برابر شد.

توجه داشته باشید که من فقط این کار انجام ندادم. من همچنین شروع به یک تکنیک وبلاگ نویسی نسبتا قوی از چند ماه قبل کردم. بنابراین ممکن است نتایج فقط بستگی به این موضوع نداشته باشندد. اما می توانم مطمئن بگویم که محتوا بی ارزشی بود و هیچ بازدیدی نداشت.

Jeff Baker از Brafton

هرس محتوا قدیمی: نه

نتایج : افزايش 108 درصدی ترافيک ارگانيک

“این فقط احساس درستی برای پاکسازی دارد”

زندگی بیشتراز تجزیه و تحلیل است. گاهی اوقات ، مزایای آن بیشتر احساسی است. من به آن احترام میگذارم. Rondeau گفت حذف محتوای قدیمی «فقط زندگی را برای ما بهتر کرده است» و Cimala آن را «گام به جلو» نامید.

پاکیزگی یک فضیلت است، درسته؟ Dan این نکته را به زیبایی مطرح می کند.

گاهی اوقات فقط ‘یک کار درست برای انجام’ وجود دارد جستجوگرها و معیار ها را برای یک لحظه را فراموش کنید. با حذف محتوای قدیمی و درهم شما فقط احساس بهتری می کنید. اگر چیزهایی را که دیگر به آن احساس خوبی ندارند را اصلاح کنید ، ممکن است شما و تیم تان فقط احساس هیجان بیشتری داشته باشید که با محتوای جدید به جلو بروید.

Dan Sure از Evolving SEO

احساس و انگیزه هم مهم است.

توصیه شخصی من: محتوای قدیمی را هرس نکنید. مطالبت رو احتکار کن.

من هرس محتوا را توصیه نمی کنم مگر اینکه شما یک وب سایت بزرگ با 10،000 + صفحه داشته باشید .

چون محتوای دیجیتال مثل وسایل فیزیکی نیست. این ها فقط داده های در یک پایگاه داده هستند. درهم و برهم نیستد حتی اگر اونطوری به نظر برسند. بنابراین به طور کلی سود حذف صفر است.

در مورد سئو چه؟

با فرض اینکه محتوا تجربه کاربری بازدید کنندگان شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد، مورد اصلی برای هرس محتوا بودجه کاوش جستجوگرها است. اما این یک عامل تنها برای وب سایت های بسیار بزرگ است. این توضیح Gary Illyes در Google Webmaster Blog است:

ابتدا می خواهیم تاکید کنیم که بودجه کاوش چیزی نیست که اکثر ناشران نگران آن باشند… اگر یک سایت کمتر از چند هزار URLs داشته باشد، بیشتر اوقات به طور کارآمد مورد کاوش قرار خواهد گرفت.

Gary Illyes, Webmaster Trends Analyst, Google

اما نمی تواند آسیب برساند، درسته؟

این طور است که بحث معمولاً به پایان می رسد. نمی تواند آسیب برساند. بنابراین تیم های بازاریابی، استراتژیست های محتوا و SEOs با پروژه پیش می روند. آنها گزارش ها را اجرا می کنند، صفحات را بررسی می کنند، تصمیم می گیرند، صفحات قدیمی را حذف می کنند و تغییر مسیرها را اجرا می کنند.

فرض کنید فقط یک روز طول می کشد تا این همه کار انجام شود. سودش چيه؟ آسیبی نداشت. اما هزینه صرف زمان چه ؟

در اینجا لیستی از 10 کار که می توانید در یک روز انجام دهید وجود دارد:

 1. بهبود
  صفحه های فروش با بیشترین بازدید را بازنویسیکنید، وضوح و جزئیات سوالات را اضافه کنید.
  تاثیر: نرخ تبدیل بالاتر، پیشروی بیشتر.
 2. ایجاد
  تحقیق کنید و یک مقاله یا مشاوره جدید متمرکز با کلمه کلیدی هدفتان بنویسید و به اشتراک بگذارید.
  تاثیر: صدها یا هزاران بازدید کننده جدید در طول زمان.
 3. ضبط
  مقاله بالا را در یک ویدیو خلاصه کنید. آن را به یوتیوب اضافه کنید.
  تاثیر: هزاران دیدگاه و ده ها مشترک جدید در طول زمان.
 4. اشتراگ گذاری
  با استفاده از این فرایند فیلم را در رسانه های اجتماعی را به اشتراک بگذارید. ‏
  ‏ تاثیر: هزاران بازدید کننده و ده ها مشترک جدید در طول زمان
 5. مشارکت
  نوشتن و انتشار پست مهمان.
   تاثیر: بک لینک و بهبود authority دامنه
 6. صیقل دادن
  صفحه و نمایه های رسانه های اجتماعی خود را دوباره بنویسید
  تأثیر: پیام رسانی بهتر برای هزاران نفر در طول زمان.
 7. یادگیری
  با 8 کارشناس در زمینه کاری خودتان تماس گرفته از هر یک مودبانه 30 دقیقه زمان تقاضا کنید، تماس های ویدئویی را برنامه ریزی کنید و به یادگیری تجربیات آنها بپردازید.
  تاثیر: روابط بهتر، بینش های جدید، دوستی.
 8. آموزش
  یک سری آموزش برای تیم خود در نظر بگیرید. آخرين تکنيک های بلد هستید رو بهشون نشون بدید
  تاثیر: روحیه بالاتر و نتایج بهتر برای مشتریان .
 9. مدیریت زمان
  10 فرایند قابل تکرار را ثبت کنید. یک ویدیو بسازید که این روند را برای هر کدام نشان می دهد.
  تاثیر: چند ساعت وقت اضافه در طول هر ماه
 10. کمی زندگی کنید
  اقدام :یک روز را تعطیل کنید ، بخوابید ، برای بچه ها صبحانه درست کنید، کمی کتاب بخوانید.
  تاثیر: شادی!

تصور کنید رقیب شما یکی از این کارها را انجام می دهد در حالی که شما در حال تمیز کرد اتاق زیر شیروانی خود هستید. کي سود بیشتری می بره؟

روي بهترين هات تمرکز کن. بقيه را فراموش کن .

همین الان، همانطور که شما این جمله را می خوانید، بازدید کنندگانی در وب سایت شما وجود دارد. به صفحاتی که بازدید می کنند فکر کنید. به صفحات برتر خود فکر کنید. امروز بهبود آن صفحات به شما چه مزایایی می دهد.

مشکل بازاریابی دیجیتال این است که چیزهایی بسیاری وجود دارد که ما می توانیم زمان خود را صرف آن کنیم که مهم هم به نظر می رسند. کلید استراتژی محتوا اولویت بندی است. اولویت بندی من چیزهایی هست که تاثیر بیشتر دارند.

تا حالا محتوا های قدیمی رو هرس کردي؟ اگر بله، آیا می توانید نتایج آن را به اشتراک بگذارید؟ با تصاویری از تجزیه و تحلیل خود ارائه دهید؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.