الگوریتم موش کور (Possum Algorithm) و لوکال سئو

امیر شیخ زاده الگوریتم های گوگل, وبلاگ 24 جولای 2023
الگوریتم موش کور (Possum Algorithm) و لوکال سئو

 قبل از توجه گوگل به سئو محلی، کسب‌وکار های کوچک شانس زیادی برای حضور در صفحه اول گوگل را نداشتند. بعد از اینکه گوگل تصمیم گرفت نتایج را بر اساس موقعیت مکانی کاربر رتبه بندی کند کسب‌وکار هایی که در حومه شهر قرار داشتند شانس کمتری برای حضور در صفحه اول گوگل پیدا کردند یا نیاز به صرف هزینه زیادی برای حضور در رتبه بندی گوگل داشتند. تا اینکه ماجرا جویی های الگوریتم موش کور (Possum Algorithm) شروع شد.

اگر بخواهیم یک مثال ساده بزنیم اگر شما در مرکز شهر قرار داشتید و به دنبال یک کارگاه درب و پنجره سازی بودید فقط کارگاه های نزدیک به شما به نمایش در می آمد و اگر چند کارگاه کنار هم و در یک خیابان نزدیک شما بودند همه آنها در نتایج به شما نمایش داده می شدند و سایر کسب‌وکارها شانسی برای حضور پیدا نمی کردند ولی بعد از ارائه الگوریتم موش کور (Possum Algorithm) به یک باره همه چیز عوض شد و فرصتی به سایر کسب و کار ها برای حضور در نتایج جستجو داده شد. در ادامه مطلب به نحوه عملکرد دقیق الگوریتم موش کور و نحوه تأثیر آن می پردازیم.

معرفی الگوریتم موش کور

 در اول سپتامبر سال 2016 یک الگوریتم جدید به الگوریتم های سئو گوگل اضافه شد. البته الگوریتم موش کور هیچ وقت به صورت رسمی از سوی گوگل معرفی نشد و حتی برخی معتقد بودند این یک به روز رسانی برای الگوریتم کبوتر و الگوریتم ونیز است. این الگوریتم به این شکل عمل می کند که چه زمانی یک کسب‌وکار در نتایج گوگل نمایش داده شود و یا حتی فیلتر شود.

 همه الگوریتم‌های گوگل در تلاش هستند که بهترین نتایج را به کاربر نشان دهند. زمانی که کاربر واژه‌ای مربوط به یک کسب‌وکار را جستجو می‌کند، گوش‌های موش کور تیز می‌شود. تمرکز این الگوریتم بر سئوی محلی است و کارش این است که تصمیم بگیرد در هر زمان محتوای چه بیزینس یا کسب‌وکاری را به کاربر گوگل نشان دهد. و ممکن است در هر بار جستجو برای یک کلمه کلیدی، نتایج مختلفی رو در صفحه نتایج مشاهده کنید.

نحوه کار الگوریتم موش کور

الگوریتم موش کور

 قطعاً این سؤال برایتان ایجاد شده است که چرا اسم این الگوریتم را موش کور گذاشته اند؟ دلیل این نام گذاری هم به‌خاطر روش این الگوریتم در فیلتر کردن کسب‌وکارها می باشد، چون در هر بار جستجوی یک کلمه کلیدی نتایج متفاوتی به کاربر نمایش داده می شد و از نظر کاربران این الگوریتم به صورت کورکورانه نتایج رو فیلتر می کرد. برای همین اسم موش کور رو براش مناسب دیدند.

ممکن است یک کسب‌وکار محلی وقتی بیزینس خود را جستجو می‌کند، سایتش را در نتایج جستجو نبیند و احساس کند که گوگل آن را از رده‌ خارج کرده است؛ اما این به‌خاطر الگوریتم موش کور است که سایت را از نتایج جستجو حذف کرده است. این الگوریتم ممکن است در هنگام یک جستجوی یکسان نتایج متفاوتی را ارائه دهد و این مسئله جز خصوصیات آن است.

تجمیع آدرس های کسب و کار ها

اگر یک کسب‌وکار در یک شهر چندین شعبه داشته باشد در هر بار جستجو یک آدرس به کاربر به نمایش در می آید مثلا اگر یک روانپزشک در یک شهر دو مطب دارد با جستجو کلمه روانپزشک فقط نزدیک ترین مطب برای شما به نمایش در می آید و دیگر خبری از نمایش دو مطب با آدرس متفاوت برای یک روانپزشک برای شما نیست.

در واقع با این کار گوگل از سوء استفاده کسب‌وکار های سودجو جلوگیری کرد که با درج موقعیت های مختلف برای خودشان تلاش می کردند تا بیشتر در معرض دید قرار بگیرند.

کمک به کسب‌وکارهای خارج از محدوده شهری

الگوریتم موش کور به کمک کسب‌وکارهای خارج از شهر آمد، پیش‌تر از این کاربران وقتی جست‌وجو می‌کردند آدرس تعمیرگاه، نزدیک‌ترین تعمیرگاه به خود را مشاهده می‌کردند؛ اما ورود این الگوریتم به عرصه رتبه‌بندی گوگل باعث شد که کسب‌وکارهای خارج از محدوده شهر هم سهمی در موتور جستجوی گوگل داشته باشند.

توجه به آدرس کسب و کار ها

با ظهور الگوریتم موش کور، دقت گوگل در راستی آزمایی آدرس یک کسب‌وکار بالاتر رفت. این الگوریتم به مقایسه آدرس ثبت شده در گوگل و وب سایت می پردازد و با مشاهده هر گونه مغایرت با تغییر آدرس کسب‌وکار به صورت سریع آن را از نتایج خود حذف می کند.

در واقع تاریخچه یک کسب‌وکار دیگر مهم نیست مثلا اگر کسب‌وکار شما قبلا در میدان آزادی بود و با کلمه رستوران در آزادی رتبه بندی شده بودید با انتقال کسب‌وکار خود به میدان تجریش الگوریتم موش کور دست به کار می شود و شما را با توجه به آدرس جدیدتان رتبه بندی می کند.

عملکرد الگوریتم موش کور

فیلترکردن کسب‌وکار های مشابه نزدیک به هم

فرض کنید شما می‌خواهید مطب دکتر روانشناس را از گوگل پیدا کنید. حتماً در یک ساختمان پزشکان چندین پزشک در حال فعالیت هستند و مطب‌های جداگانه دارند، توسط این الگوریتم دیگر همه پزشکان آن ساختمان را برای شما نشان نمی دهد این کار باعث می شود سایر کسب‌وکار ها هم فرصت لازم برای جذب مشتری و دیده شدن را داشته باشند. در واقع اگر دو کسب‌وکار در یک ساختمان در حال فعالیت باشند، گوگل به‌واسطه الگوریتم موش کور هر دو آدرس را در یک جستجوی یکسان نمایش نمی‌دهد.

کلیدواژه‌های مشابه در نتایج جستجو

با استفاده از این الگوریتم گوگل هنگام جست‌وجوی یک عبارت توسط کاربر، مشابه آن واژه جست‌وجو شده را در نتایج جستجو می‌آورد. مثلاً اگر کاربر جست‌وجو کند ساندویچ، ممکن است در نتایج آن پیتزا هم که جز خانواده فست‌فودهاست نشان داده شود.

چنانچه شما صاحب یک کسب‌وکار هستید ممکن است از الگوریتم موش کور بترسید. این الگوریتم می‌توانید به‌آسانی بیزینس شما را فیلتر کند؛ بنابراین برای اینکه از خطر فیلترینگ موش سرکش گوگل در امان باشید باید با موش کور راه بیایید.

چطور از الگوریتم موش کور استفاده کنیم؟

الگوریتم موش کور گوگل

همان‌طور که گفتیم تمرکز اصلی موش کور بر کسب‌وکارهای محلی است. شعارش این است که باید یک بیزینس از نظر کاربران و از نظر موقعیت جغرافیایی معتبر باشد تا بتواند به آن اعتماد کند. در ادامه به‌صورت مفصل به شما می‌گوییم چه‌کار کنید تا از نظر الگوریتم موش کور معتبر باشید.

1. یکی از راه‌ها این است که به گوگل بفهمانید که شما کسب‌وکار معتبری هستید. اگر بیزینس شما مربوط به فروش پوشاک است برای محتوای آن از مطالب جذاب و جدید در حوزه پوشاک استفاده کنید؛ چون مطالب تکراری و نامرتبط با حوزه کاری‌تان گوگل را عصبی خواهد کرد و باعث می‌شود شما را به دست موش کور بسپارد.

2. به گوگل ثابت کنید که آدرس کسب‌وکارتان کاملاً درست است و گوگل کاربر را درستی به محل کسب و کار شما هدایت می کند؛ یعنی آدرس درج شده در سایت با نتایج گوگل‌مپ هماهنگ است.

3. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم رضایت کاربران برای گوگل خیلی مهم است؛ بنابراین بخش نظرات مشتریان را جدی بگیرید. اگر کاربری در سایت شما کامنت بگذارد که شما بهترین فروشنده پوشاک هستید، موش کور هم شما را تحویل خواهد گرفت و دست به فیلترتان نخواهد زد.

بنابراین برای اثبات کسب‌وکار محلی خود به موتور جستجوی گوگل باید به‌درستی و جدید بودن محتوایتان توجه کنید و علاوه بر این کاربران سایت را ازخودراضی نگه دارید. اگر با موش کور راه بیایید، این الگوریتم عالی و قدرتمند به شما کمک می‌کند که در هر مکان جغرافیایی که هستید، کسب‌وکارتان دیده شود و در رتبه های بالا قرار بگیرید.

تأثیر الگوریتم موش کور بر کسب‌وکارها

تنوع بخشیدن به نتایج جستجو یکی از بهترین خصلت‌های Possum Algorithm است؛ چون علاوه بر آنچه کاربر جست‌وجو کرده کلیدواژه‌های مشابهش را هم در نتایج نشان می‌دهد. این مسئله علاوه بر اینکه باعث می‌شود کاربر موارد بیشتری را ببیند و سریع‌تر به نتیجه برسد، به نفع کسب‌وکارها هم هست؛ چون با این روش بیزینس‌های بیشتری در جستجو نمایان می‌شود.

زمانی که کسب‌وکاری چه داخل و چه خارج از محدوده شهر در نتایج جستجو نمایش داده شود باعث می‌شود که کاربران بیشتری روی آن سایت کلیک کنند و در نتیجه رتبه‌بندی آن از نظر گوگل افزایش پیدا می‌کند و مشتریان بیشتری جذب آن فروشگاه یا کسب‌وکار می‌شوند.

نتیجه‌گیری در مورد الگوریتم موش کور

هر الگوریتم جدیدی که وارد گوگل می‌شود علاوه بر مزایا ممکن است معایبی هم داشته باشد. موش کور کار را برای کسب‌وکارهای محلی خارج از محدوده شهر آسان کرده است؛ چون پیش از ورود این الگوریتم امکان این که این کسب‌وکارها در نتایج جستجو ظاهر شوند خیلی کم بود اما موش کور احتمال مشاهده این بیزینس‌ها در نتایج جستجو را بالابرده است.

اما عیب موش کور این است که برای کسب‌وکارها شبیه یک تهدید است؛ چون به‌صورت کورکورانه فیلترشان می‌کند به همین خاطر کسب‌وکارها موظف هستند که قوانین این الگوریتم را بشناسند و رضایتش را جلب کنند. البته این مسئله فقط برای بیزینس‌ها عیب به شمار می‌آید؛ چون در واقع الگوریتم موش کور هم مثل سایر الگوریتم‌های گوگل تلاشش بر این است که معتبرترین کسب‌وکار را برای کاربر نمایان کند و به او کمک کند که در کمترین زمان به بهترین نتایج برسد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.