تحقیق کلمات کلیدی

درنا جعفری وبلاگ 03 مارس 2021
تحقیق کلمات کلیدی

در این مقاله می خواهیم با تحقیق کلمات کلیدی به درستی آشنا شویم. همانطور که می دانید، کلمات در زندگی شفاهی و روزمره تأثیر بسیار زیادی دارند. آن ها می توانند در دست یافتن ما به مقاصد کمک کنند. دنیای مجازی نیز از این قاعده مستثنی نیست و کلمات و عبارات برای اهداف متفاوتی تایپ می شوند. اما سوال اینجا مطرح می شود که افراد بیشتر دنبال چه محتوایی هستند ؟

پاسخ این سوال برای رشد و اصلاح امور فرهنگی، سیاسی و به خصوص بازاریابی اهمیت بالایی دارد. اما چگونه به جواب برسیم ؟ تحقیق کلمات کلیدی همان راهی است که پرسش ما را پاسخ می دهد.

قبل از فرورفتن در پیچیدگی تحقیق کلمات کلیدی، باید مطمئن شویم که اصول اولیه را به درستی متوجه شده ایم.

کلمات کلیدی چیست ؟

همین حالا که به فارسی یا انگلیسی این عبارت (کلمات کلیدی) را در مرورگرتان سرچ می کنید، یک کلمه کلیدی را وارد کرده اید. زیرا قبلا توسط کاربران مورد جستجو قرار گرفته است.

کلمات کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی پایه و اساس SEO هستند. درواقع اگر شما محتوایی را بنویسید اما افراد به دنبال این موضوع نباشند، شما از گوگل بازدید دریافت نخواهید کرد!

چرا باید از کلمات کلیدی استفاده کنیم ؟

قبلاً شما اگر صاحب کسب و کاری به عنوان مثال کتاب فروشی بوده اید، بر اساس میزان سن مشتریان، کتاب هایی که انتخاب می کنند و … می توانستید سلیقه آن ها را بشناسید و تقاضای آنان را پیش بینی کنید. اما امروزه این اتفاق به صورت آنلاین رخ می دهد؛ کلمات کلیدی که افراد جستجو می کنند باعث بیشتر دیده شدن آن محتوا یا به اصطلاح، افزایش ترافیک می شود و شما متوجه خواهید شد که به عنوان مثال در این هفته، پرفروش ترین کتاب چه بوده است تا آن را در بازارکاری خود فراهم کنید.

استفاده از کلمات کلیدی

اگر کلمات کلیدی استفاده نشوند، چه می شود ؟

طبق مطالعات و بررسی های انجام شده، بسیاری از دارندگان وب سایت به درستی از کلمات کلیدی استفاده نمی کنند و همین امر باعث می شود تا بیشتر از 63/90 درصد از این صفحات، مورد بازدید قرار نگیرند.

نمودار بازدید صفحات گوگل

تحقیق کلمات کلیدی به زبان ساده :

اگر قصد دارید تا افرادی که به دنبال کلمه کلیدی مربوط به کسب و کار شما هستند را به مشتری خود تبدیل کنید، یعنی به زبان ساده شما به مفهوم تحقیق کلمات کلیدی مسلط شده اید.

تحقیق کلمات کلیدی یعنی اینکه بدانید مشتریان هدف شما، هنگام جستجوی محصولات دنبال چه چیزی هستند تا بتوانید آن را تهیه کنید.

مقاله کلمات کلیدی

چگونه تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهیم ؟

تحقیق کلمات کلیدی، با فکر کردن درباره این موضوع شروع می شود که : “نحوه ی سرچ کردن مشتریان بالقوه در حوزه کسب و کاری شما میان وب سایت ها به چه شکل است؟” برای اینکه فکرتان نتیجه بخش باشد، نیاز به بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی دارید.

ابزار تحقیق کلمات کلیدی

در اینجا 10 ابزار کاربردی را برایتان آورده ایم.

 1. Google Keyword Planner
 2. Google Trends
 3. Microsoft Bing Ads Intelligence
 4. WordTracker
 5. Kwfinder
 6. Moz Keyword Explorer
 7. Keyword Snatcher
 8. Keyword Everywhere
 9. Jaaxy
 10. Ahrefs Keywords Explorer

کلمات کلیدی بلند چیست؟

کلمات کلیدی بلند، معمولا شامل عبارات سه کلمه  ای یا بیشتر هستند. به عنوان مثال اگر شما سرچ کنید : “پیراهن سفید ایرانی”، جزو کلمات کلیدی بلند خواهد بود.

طبیعتاً کلمه “پیراهن” به تنهایی از بازدید بیشتری برخوردار است اما کلمات دم بلند نیز می توانند برای کسب وکار شما مفید باشند.

کلمات کلیدی بلند

کلمات کلیدی بلند راهی بهتر برای ارتباط با مشتریان هستند. بازدیدکنندگان در دو صورت از این کلمات طولانی تر و مشخص تر، استفاده می کنند :

 1. وقتی به نقطه خرید خود نزدیک می شوند، مثل اینکه سرچ کنند : خرید سمند سفید مدل 96
 2. زمانی که از جستجوی گفتاری استفاده کنند، یعنی هرچیزی که می گویند را تایپ کنند.

به عنوان مثال : رستوران کجا برویم ؟

چرا کلمات کلیدی بلند برای سئو سایت مهم هستند؟

رقابت میان کلمات کلیدی کوتاه، برای سئو بسیار شدید است و به همین علت بازدید ها هم بسیار پراکنده هستند. بگذارید یک مثال بزنم : اگر شما کلمه از “موبایل” استفاده کنید، با انواع موبایل اندروید، آیفون و.. رو به رو می شوید و بازدید از همه سایت ها برای افراد غیر ممکن خواهد شد.

اما اگر به صورت هوشمندانه از کلمات کلیدی بلند استفاده کنید، ممکن است بازدید کمتری داشته باشید اما شما دقیقا مخاطبی که نیاز دارید را جذب خواهید کرد و بازده سرمایه گذاری شما بیشتر خواهد بود. در ادامه همان مثال، اگر شما کلمه کلیدی بلندی مثل : “موبایل آیفون ایکس” را بیاورید، مخاطبینی که به اندروید علاقه ندارند به سایت شما سر خواهند زد و از بازار شما دیدن خواهند کرد.

نمودار مقایسه کلمات کلیدی بلند و کوتاه

نمودار مقایسه ای

بیایید با هم به تحلیل این نمودار بپردازیم:

رنگ های زرد و نارنجی که سر نمودار هستند، و اصطلاحاً به آن Head Keyword می گویند. میزان سرچ های کوتاه و عمومی را نشان می دهند.

رنگ های سبز، آبی و بنفش که انتها و دم نمودار هستند، شامل عبارات 3 کلمه ای و بیشتر هستند.

همانطور که در عکس بالا آورده شده است، رنگ های زرد و نارنجی بیشتر از نصف (60%) ترافیک را شامل می شوند. بنابراین رقابت بیشتری شکل می گیرد و هزینه هر کلیک نیز به تناسب آن بالا می رود.

اما در عبارات طولانی ( رنگ های سبز، آبی و بنفش) که جستجوگران می دانند دقیقا به دنبال چه هستند و بنابراین احتمال خریدن بیشتر است، رقابت کمتری وجود دارد و میزان مبلغی که باید خرج کنید، کاهش می یابد.

تحقیق کلمات کلیدی در 3 مرحله

نتیجه گیری :

پس برای اینکه شما بتوانید وب سایت خوبی داشته باشید، باید در تحقیق کلمات کلیدی عالی عمل کنید. کلمات کلیدی کوتاه و به خصوص بلند مربوط به کسب و کار خود را با استفاده از ابزارهای مناسب این کار شناسایی کرده، سپس در محتوای درست و معتبر جای گذاری کنید و در اختیار مخاطبان قرار بدهید.

حتما برایتان پیش آمده است که به مغازه ای رفته اید و بدون کوچکترین برخورد و گفتگو با فروشنده، آن جا را ترک کرده اید. اگر می خواهید این اتفاق برای وب سایت شما نیافتد و دچار بانس ریت نشوید، نباید کلمات کلیدی را برای بالا بردن درصد کلیک ها بدون داشتن آن محتوا، استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.