استراتژی محتوا

امیر شیخ زاده بازاریابی محتوا, وبلاگ 20 دسامبر 2020
استراتژی محتوا

استراتژی محتوا وسیله ای برای استفاده از محتوا برای جذب مشتریان است. با استراتژی های بازاریابی سنتی متفاوت است. هدف از استراتژی محتوا جذب مشتری از طریق ایجاد محتوای جذاب، مفید و سودمند برای همه کاربران هدف است.

یکی از راهای سنتی برای پیدا کردن مشتریان خرید فضای تبلیغاتی است. شما انتظار دارید مردم کار خود را رها کنند و به تبلیغات شما نگاه کنند در حالی اونا در اون لحظه مشغول یک کار دیگه هستند. هنوز میتونید اين کار را انجام بدید. اما هر چه بیشتر مقیاس بیشتری رو بخواید پوشش بدید،هزینه بالاتری باید بدید. مشکل این نوع تبلیغات اینه که برای رسیدن دوباره به مخاطب های جدید باید دوباره فضای تبلیغاتی رو اجاره کنید ! که این کار برای شما هزینه زیادی خواهد داشت.

بنابراین شما می توانید به استراتژی محتوا به عنوان طرحی برای پیدا کردن، جذب و نگه داشتن مخاطبان خود نگاه کنید.

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا شرح مسیر کاربران برای تبدیل شدن به مشتری ایده آل شما است. از وقتي شروع می شود که کاربران بفهمند مشکلی دارند ، یا به اطلاعاتی نیاز دارند و در نقطه ای به پایان می رسد که آنها یک مشتری وفادار برای محصولات و خدمات شما می شوند.

این کار هدف کسب و کار شما را برای هر بخش از فروش به مشتری را توصیف می کند. همچنین روند شما را برای رسیدن به آن هدف نشان می دهد. بنابراین نیاز به دانش در مورد مشتریان و همدلی شما با مشکلات آن ها را دارد.

چهار مرحله برای ساخت یک استراتژی محتوا

چهار مرحله در ایجاد استراتژی محتوای شما نقش دارند. شما باید چهار مرحله را بدون توجه به اینکه بازاریابی محتوایی شما چقدر ساده یا پیچیده خواهد بود دنبال کنید. اینها چارچوب هر استراتژی بازاریابی محتوا را تشکیل می دهند.

چهار مرحله از این فرایند:

  1. ساخت مخاطبان هدف
  2. پیدا کردن کلمات کلیدی که کاربران برای پیدا کردن شما استفاده خواهند کرد
  3. چگونه شما با کاربران ارتباط برقرار خواهید کرد
  4. ایجاد بیانیه سرمقاله

مرحله 1 : شناسایی این که مخاطبان شما چه کسانی هستند، و آنچه که آنها می خواهند

بدون تصوری از اینکه مخاطب هدف شما کیست، تمام محتوایی که تولید می کنید بیهوده خواهد بود. قبل از اینکه آنچه را که می خواهید بگویید و چگونه می خواهید آن را بگویید، باید بدانید که با چه کسی صحبت می کنید. معرفی و تعیین مخاطبان هدف شما می تواند توسط تیم بازاریابی و فروش شما انجام گیرد.

ابتدا باید مشتریان ساختگی که برای یک محصول یا خدمات شما ایده آل هستند ایجاد کنید. به عنوان یک نقطه شروع، شما می توانید به وجه مشترک مشتریان فعلی خود نگاه کنید. سپس از آن مشترکات برای ساخت یک مشتری ساختگی از مشتری ایده آل خود استفاده کنید.

برخی دوست دارند به مشتریان ساختگی خود نام و تصاویر دهند. این امر زمانی مفید است که شما بیش از یک شخصیت خریدار دارید مفید می شود.

به عنوان بخشی از روند شما باید به چیز بزرگتری فکر کنید اینکه انگیزه آنها برای استفاده از محصولات و یا خدمات شما چیست ؟این مهم ترین بخش است. انگیزه خرید آنها به ندرت در مورد محصول یا خدمات خودشماست. در واقع برای حل یک مشکل خود به سراغ شما می آیند.

مردم فقط یک ماشين نمي خرند. آنها یک راه حل راحت و شیک برای رسیدن به کار، و جابه جایی می خرند. صاحبان کسب و کار فقط تجهیزات سرمایه ای نمی خرند. آنها تجهیزاتی می خرند تا کسب و کارشان سودآور تر شود. مردم فقط تور رزرو نمي کنند. آنها به دنبال راه های موثری برای فرار از روزمرگی، یا کشف خود، یا پیوند با عزیزانشان هستند.

این انگیزه ها، یا ‘نقاط درد’، را در رابطه با محصولات و خدمات شما برای مشتری تعریف کنید. با دانستن اینکه چرا افراد انگیزه ای برای یافتن شما دارند، می تواند فرایند ایجاد محتوا را آغاز کند که به آنها کمک می کند تا شما را پیدا کنند.

مرحله 2 : یافتن کلمات کلیدی

در اولین مراحل ایجاد استراتژی محتوای خود، ممکن است هیچ تصوری از نوع محتوایی که در نهایت ایجاد خواهید کرد نداشته باشید. ممکن است به صورت ای بوک ، مقاله انلاین یا حتی چاپی باشد و حتی ویدئو، یا پادکست باشد. تصمیم شما ممکن است در نهایت با بودجه شما شکل بگیرد.

مردم اغلب اشتباه می فهمند که کلمات کلیدی چه هستند و چرا اهمیت دارند.کلمات کلیدی کلمات و عباراتی هستند که مردم هنگام جستجوی آنلاین اطلاعات از آن استفاده می کنند. بنابراین شما می توانید به کلمات کلیدی به عنوان کلماتی که مردم زمانی که آنها به دنبال شما هستند استفاده می کنند نگاه کنید.

بسیاری از افراد از کلمات کلیدی در کمپین های AdWords خود استفاده می کنند. اما نحوه استفاده از کلمات کلیدی در تبلیغات آنلاین با نحوه استفاده از آنها در بازاریابی محتوا متفاوت است.

در حالی که شما ممکن است در یک آگهی فقط یک یا دو عبارت را مورد هدف قرار دهید, شما برای ایجاد مقالات مختلف برای بازاریابی محتوا باید گستره بیشتری از کلمات رو در نظر بگیرید. نقاط درد و انگزیه مخاطف هدف خود را با استفاده از ابزاری که معرفی می شود پیدا کنید که کار به شما موضوعات و ایده های مختلفی برای نوشتن می دهد.

برخی از ابزار که می توانید برای تحقیق کلمات کلیدی به رایگان استفاده کنید عبارتند از:

پیشنهاد خودکار گوگل

هنگامی که یک کلمه یا عبارت را در Google تایپ می کنید، به طور خودکار تغییراتی را بر روی آن عبارت پیشنهاد می کند که نزد جستجو محبوب هستند.

نتایج ‘کلمات مرتبط’ گوگل

اغلب در پایین یک صفحه نتایج گوگل، تعدادی از ‘جستجوهای مرتبط’ را خواهید دید، که عباراتی هستند که افراد اغلب در هنگام انجام جستجوهای گوگل خود از آن استفاده می کنند.

ابزار keyword tool

سایت keyword tool به شما اجازه می دهد تا کلمه خود را به موتورهای جستجوی های محبوب وصل کنید.

تحقیق کلمات کلیدی تنها لازم نیست به صورت آنلاین باشند. آن عبارات عباراتی هستند که مردم به صورت روزمره برای جستجوی اطلاعات از آن استفاده می کنند. اگر بتوانید اطلاعاتی که پاسخ سوالات کاربران باشد تولید کنید, به شما کمک خواهد کرد که مشتریان بالقوه خود را پیدا کنید.

فوت کوزه گری: هنگامی که شما از کلمات کلیدی عمده مربوط به نقاط درد و انگیزه مشتریان خود استفاده پیدا کردید، راه اندازی هشدار اخبار گوگل برای آن کلمات کلیدی ایده بدی نیست. هشدار خبری گوگل اخبار مربوطه را به طور منظم به شما نشان خواهد داد. شما می توانید از آنها برای تولید یا الهام گرفتن ایده های جدید و به موقع برای محتوای خود استفاده کنید.

مرحله سوم: برنامه توزیع و انتشار محتوا

فقط نوشتن یک وبلاگ، یا ساخت ویدئو، یا حتی ایجاد کتاب یا مجله، کافی نیست. اگر می خواهید مخاطب بسازید باید آن محتوا را توزیع، ترویج و تقویت کنید.

جزئیات این که دقیقا چگونه و چه زمانی شما توزیع و انتشار را انجام می دهید می تواند بعدا در روند بازاریابی محتوا به کار برده شود. اما به کار بردن برخی از تاکتیک ها به عنوان بخشی از فرایند استراتژی محتوای شما ایده خوبی است.

ترکیب تاکتیک هایی که استفاده می کنید باید با بودجه شما و جایی که مخاطبان تان هستند تعیین شود.اگر شما کار توسعه شخصیت های خریدار خود را انجام داده باشیدمی توانید محل مخاطبان خود را کاملا به سرعت پیدا کنید.

شما ممکن است در حال حاضر آدرس ایمیل برای مخاطبان خود در نظر گرفته باشید. اگر چنین است، ارسال منظم خبرنامه ایمیل به مخاطبان باید یک تاکتیک باشد که شما استفاده کنید.

شما همچنین باید از رسانه های اجتماعی مناسب برای دریافت محتوای خود در مقابل مشتریان بالقوه استفاده کنید. اگر شما در حال فروش به کسب و کار ها هستید، باید به سراغ LinkedIn بروید. اگر شما در حال فروش به مصرف کنندگان جوان تر هستید،اینستاگرام یا اسنپ چت گزینه های شما می تواند باشد.

گام 4: ایجاد یک بیانیه سرمقاله برای هدایت محتوای خود

آخرین گام در توسعه استراتژی محتوای شما شامل ایجاد یک سرمقاله می باشد. سرمقاله مانند بیانیه ، ماموریت شرکت است. تفاوت در این است که آن به صراحت هدف شما برای محتوای تان را بیان می کند.

به عنوان مثال، اگر شرکت شما تجهیزات استخر تولید می کند، بیانیه ماموریت شرکت شما ممکن است چیزی شبیه به این باشد، “هدف ما تبدیل شدن به تولید کننده پیشرو تجهیزات استخر شنا خانواده ها می باشد”.

اما سرمقاله شما ممکن است چیزی شبیه به، “هدف ما ارائه اطلاعات جامع در مورد ایجاد و نصب تجهیزات استخر برای خانواده ها” می باشد. شاید یک تفاوت کوچک باشد، اما یک تفاوت بسیار مهم است.

بیانیه ماموریت شرکت در مورد شما و محصولات شما می باشد.اما سرمقاله در مورد آنچه محتوای شما به مخاطبان شما خواهد داد، است

اگر شما روی شخصیت های خریدار خود فکر نکردید, به آنچه که آنها می خواهند بدانند, و چگونه شما می خواهید آنها را وادار به پیدا کردن خود کنید نمی توانید شروع به تولید سرمقاله کنید.

موسسه بازاریابی محتوا بررسی اجمالی دقیق از این که چگونه شما می توانید بیانیه ماموریت سرمقاله بنویسید، می دهد.

هنگامی که شما سرمقاله خود را ایجاد کردید، شما باید چهار عنصر لازم از یک استراتژی محتوا را داشته باشد. شما باید یک هدف (در قالب یک مشتری ایده آل) ؛ وسیله برای رسیدن به آن هدف (موضوعات محتوای پیشنهاد شده توسط تحقیقات کلمه کلیدی خود) ؛ مسیری برای رسیدن به هدف (در قالب طرح شما برای تقویت و توزیع محتوا)؛ و یک نقشه برای مذاکره در آن مسیر (بیانیه ماموریت سرمقاله خود ) را داشته باشد.

استراتژی محتوا
استراتژی محتوا

خلاصه: شروع یک استراتژی محتوا

برای تولید یک استراتژی محتوا به چهار چیز نیاز دارید:

  1. شما نیاز به شناسایی مخاطبان هدف دارید
  2. شما نیاز به استفاده از ابزار آنلاین برای پیدا کردن کلمات کلیدی که مردم برای پیدا کردن شما استفاده می کنند دارید
  3. شما به ترکیبی از ایمیل، محیط های دیجیتال و رسانه های اجتماعی برای توزیع محتوای خود نیاز دارید .
  4. شما باید در قالب سرمقاله به محتوای که می خواهید به مخاطب تحویل دهیم قولی بدهید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.