رنگ سال 2023

امیر شیخ زاده وبلاگ 15 دسامبر 2021
رنگ سال 2023

یک شرکت به نام کمپانی پنتون هر ساله رنگی جدید را تحت عنوان رنگ سال معرفی می‌کند که این کار را بر اساس نظر طراحان مد و دکوراسیون و تولیدکنندگان انجام می‌دهد. انتخاب رنگ سال در یک همایش سالانه انجام می‌گیرد و سپس تمام طراحان و شرکت‌ها، رنگ سال را در محصولات خود به کار می‌گیرند. به تدریج، این رنگ به مردم معرفی و به رسمیت شناخته می‌شود. رنگ سال 2023 نیز انتخاب شده است، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آن پیشنهاد می‌کنیم این متن را تا آخر بخوانید.

رنگ سال ۲۰۲۳

رنگ سال 2023 چیست ؟

همان‌طور که می‌دانید مؤسسه رنگ پنتون که ترند رنگ هرسال را تعیین می‌کند. طبق بیانیه مؤسسه رنگ پنتون در دسامبر هرسال، رنگ سال 2023، Viva Magenta است.

رنگ سال ۲۰۲۳ Viva Magenta

رنگ VIVA MAGENTA بیانگر چیست؟

رنگ Viva Magenta که بیانگر قدرت و سرزندگی است، رنگ ترند سال 2023 شد. چرا Viva Magenta رنگ انتخابی سال 2023 بود؟

پنتون Viva Magenta را به‌عنوان یک‌رنگ غیرمتعارف برای یک‌زمان غیرمتعارف توصیف کرده است. در سومین سال از یک بیماری همه‌گیر جهانی، Viva Magenta انرژی سرزندگی،جسارت و سرکشی را به ارمغان می‌آورد که بسیار پرشورتر از رنگ‌های انتخاب شده در سال‌های گذشته است.

این رنگ جدید برای ارائه حس اصالت طبیعی در عصر تکنولوژی انتخاب شده است. به طور خاص، Viva Magenta از سوسک قرمز کوشین الهام گرفته است؛ حشره‌ای که بومی مکزیک و آمریکای جنوبی است. رنگ زنده این سوسک در همه چیز از تکنیک‌های رنگرزی باستانی گرفته تا تولید آب‌نبات و لوازم آرایشی مدرن استفاده شده است.

رنگ سال ۲۰۲۲

رنگ 2022 چه بود؟

در سال 2022 پنتون رنگ سال را “Very Peri” اعلام نموده. این رنگ، طیف خاصی از بنفش است که گل پریوش به این رنگ است. Very Peri  بنفشی ملایم مایل به آبی است و رنگیست که باعث آرامش می‌شود. رنگ سال همیشه کمی قبل از کریسمس اعلام می‌شود سپس تولید کنندگان با تمرکز بر این رنگ، محصولات خود را تولید و عرضه می‌کنند.

این یک ترفند بازاریابی است زیرا نزدیک کریسمس خرید و فروش خیلی زیاد است. با انتخاب یک رنگ خاص، که نماد سال جدید و نو شدن است، روحیات مردم به سمتی پیش می‌رود که همگی مایل به داشتن این رنگ هستند. بنابراین شاید حتی بتوان محصولاتی که خوب فروش نمی‌روند یا به اندازه کافی کاربردی نیستند را به این شیوه فروخت، صرفا چون رنگی نو و شادی بخش دارند که باعث یادآوری کریسمس می‌شوند.

رنگ Very Peri  نماد چیست؟

این رنگ نماد خلاقیت است، در واقع امید داریم سال 2022 پر از خلاقیت و ایده‌های نو باشد و حس سرزندگی را منتقل کند. Veri Peri  ترکیبی از آرامش رنگ آبی و گرمای رنگ قرمز است که آن را تبدیل به رنگی قدرتمند و در عین حال آرامش بخش می‌کند. رنگ سال 2021 محتاطانه‌تر انتخاب شده بود، زیرا در اوج پاندمی کرونا به سر می‌بردیم. اکنون که پاندمی رو به پایان است و امید همه به زندگی افزایش یافته است، رنگ سال 2022 به ما عرضه شده تا دوباره خلاقانه بیندیشیم، ایده‌های تو داشته باشیم و جهان را از نو و به دور از پاندمی کرونا بسازیم. در مقایسه با سال 2021 رنگ انتخاب شده شادتر و امیدبخش‌تر است و به مردمی که توانسته‌اند از کووید 19  عبور کنند جانی تازه می‌بخشد.

با Very Peri  می‌توان مثبت اندیشید و سرشار از امید سال 2022 را آغاز کرد. این رنگ فورا مورد توجه طراحان لباس، دکوراسیون، برندهای مختلف لباس و آوازم آرایشی و … قرار گرفته است تا مردم در کریسمس 2022 این رنگ زیبا را به عنوان نمادی از شروعی دوباره استفاده کنند.

رنگ سال ۲۰۲۱

رنگ سال 2021 چه بود؟

در این سال دو رنگ زرد و خاکستری به عنوان رنگ سال برگزیده شدند که نمادی از جان گرفتن امید تازه در میان پاندمی کرونا بود. رنگی که همزمان با امیدبخشی، به دنبال دلداری دادن به خانواده‌های از دست رفتگان بود. در واقع رنگ سال متاثر از اتفاقات سال گذشته است، برای مثال اتفاقاتی مانند پاندمی، جنگ و … بر انتخاب این رنگ موثرند.

برعکس، رنگ 2022 شکستن مرزها را به ما می‌آموزد و می‌خواهد که متفاوت فکر کنیم. علاوه بر کشور‌های خارجی، ایران نیز از رنگ سال در لباس، آرایش و رنگ مو استفاده می‌کند. رنگ سال در ایران در نوروز استفاده می‌شود و لباس‌های نوروزی در این رنگ تولید و فروخته می‌شوند.

رنگ سال ۲۰۲۰

تفاوت رنگ سال 2020 و رنگ سال 2022

رنگ آبی کلاسیک به عنوان رنگ سال 2020 انتخاب شده بود. آبی، آرامش بخش و با شکوه است و نماد ثبات و پایداری در جهانی پر از اضطراب و هیاهو است. آبی، آرامش آسمان شب را به خاطر می‌آورد و به همین دلیل طرفداران بسیاری دارد. شب نماد سکون و آرامش است و استفاده از آبی، این آرامش را به خاطر مصرف کننده می‌آورد. همه در جهان امروزی درگیر استرس و اضطراب هستند، پس چه بهتر به مخاطب چیزی را ارائه کنیم که حس متفاوتی به او بدهد. در مقایسه با رنگ 2022، آبی ملایم‌تر است در حالی که Very Peri  آمیخته‌ای از آرامش، گرما و خلاقیت و هیجان است. در طول سال‌ها، علت انتخاب رنگ‌ سال متغیر است و با توجه به حال عمومی مردم جهان و در جهات تغییر روحیات آن‌ها انتخاب می‌شود.

رنگ سال ۲۰۱۹

رنگ سال 2019، رنگی جسورانه و زیبا

رنگ سال 2019 نارنجی مرجانی بود. رنگی متفاوت، به شدت شاد و سرزنده که مخاطب را به لبخند زدن وادار می‌کرد. 2019 سالی شاد و پر از انرژی بود، در مقابل می‌بینیم که رنگ‌های سال‌های بعد چقدر ملایم‌تر و آرامش بخش‌تر شده‌اند. علت این مساله نیاز مردم به دلداری و آرامش و سکون پس از دوران سخت کووید ۱۹ بود. نارنجی مرجانی، نشان‌ دهنده مرجان‌های طبیعی در دریاست و ما را دعوت می‌کند که به طبیعت روی بیاوریم ‌و به زیبایی‌های محیط زیست توجه کنیم. محیط زیست، شادی بخش و آرامش دهنده است.

نارنجی مرجانی مانند رنگ سال 2022 ، به فراوانی در محصولات آرایشی مانند سایه چشم، رژ لب و … و همچنین در لباس‌های اسپرت، کلاسیک و … استفاده شد. اینکه همه روی رنگی خاص توافق کنند و آن را بیشتر به کار ببرند، سبب ایجاد همدلی در میان مردم جهان می‌گردد.

رنگ  2022 نیز به همین ترتیب عمل خواهد کرد، این بنفش زیبا همگان را به آرامش و آینده‌ای روشن دعوت می‌کند و قصد دارد جهانیان را همدل کند. در ایران نیز، این رنگ یقینا پرطرفدار خواهد بود و در طراحی لباس و محصولات دیگر به فراوانی به کار خواهد رفت.

رنگ‌های پنتون چیست؟

پنتون به معنای واقعی کلمه به “همه رنگ‌ها” ترجمه می‌شود. در سال 1962، شرکتی به نام پنتون سیستم ترکیب رنگ استاندارد را ایجاد کرد. سیستم تطبیق رنگ پنتون PMS بر روی سیستم‌های تولید رنگ موجود مانند فرایند CMYK گسترش می‌یابد. سیستم پنتون از مخلوط خاصی از رنگ‌دانه‌ها برای ایجاد رنگ‌های نقطه‌ای استفاده می‌کند که در کتاب‌های پنتون نشان‌داده‌شده است. سیستم تطبیق پنتون PMS شامل 1867 رنگ است که همگی از تنوع 13 رنگ‌دانه پایه ساخته شده‌اند.

قبل از آن، هر چاپگری استانداردهای رنگ خود را داشت. اگر مشتری بخواهد رنگ خاصی از چاپ زرد دریافت کند و سپس آن را در مغازه دیگری تکرار کند، هیچ تضمینی وجود نداشت که مطابقت داشته باشد. با معرفی سیستم پنتون، شما می‌توانید کد آن را جستجو کنید و دقیقاً به هدف برسید.

Viva Magenta2

چرا رنگ‌های پنتون مهم هستند؟

رنگ‌های پنتون ارتباط را آسان می‌کند. فرض کنید مشتری وارد مغازه‌ای می‌شود و می‌خواهد لوگوی او با کوکاکولا رد PMS 199c مطابقت داشته باشد. مشتری نیاز دارد که دقیقاً همان رنگ باشد و سایه‌های قرمز متفاوتی را که شما به‌عنوان رنگ‌های موجود دارید نمی‌پذیرد. می‌توانید جوهر را با چشم، از طریق آزمون‌وخطا مخلوط کنید. ممکن است زمان و جوهر زیادی را برای بازسازی رنگ تلف کنید. اما با دانستن کد رنگ پنتون می‌توانید به‌آسانی به رنگ موردنیاز مشتری دست پیدا کنید.

رنگ سال پنتون

پنتون اولین رنگ سال خود را در سال 2000 منتشر کرد و از آن زمان هرسال رنگ جدیدی منتشر می‌شود که منعکس‌کننده روندهای فرهنگی فعلی است. فرایند انتخاب می‌تواند بعد از ماه‌ها تحقیق عمیق صورت پذیرد. برای انتخاب رنگ هرسال، مؤسسه رنگ پنتون جنبه‌های زیادی از جامعه را در نظر می‌گیرد: از مد گرفته تا دکوراسیون خانه، فرهنگ پاپ، فناوری و حتی سیاست. رنگ سال هم‌روندهای اجتماعی را پیش‌بینی می‌کند و هم بر آن تأثیر می‌گذارد. مثلاً:

 • در سال 2020 رنگ سال آبی کلاسیک بود که در اولین سال همه‌گیری کووید-19 حس اطمینان را ارائه می‌کرد.
 • در سال 2021 دورنگ وجود داشت: خاکستری و زرد پرجنب‌وجوش به نام Illuminating
 • در سال 2022، یک‌رنگ آبی‌رنگی به نام Very Peri برای القای خلاقیت و خوش‌بینی محتاطانه انتخاب شد.
 • در سال 2023، Viva Magenta قرار است با خود حس شادی، نشاط و شوخ‌طبعی را به ارمغان بیاورد.

چگونه رنگ سال بر روند بازاریابی تأثیر می‌گذارد؟

رنگ سال به دلیل توانایی آن در پیش‌بینی و تأثیرگذاری بر روندها، می‌تواند به طور گسترده بر تولید و بازاریابی تأثیر بگذارد: از لباس و مبلمان گرفته تا تبلیغات خرده‌فروشی و برندسازی. همان‌طور که می‌دانید قدرت رنگ‌ها به‌خوبی اثبات شده است و انتخاب مؤثر رنگ می‌تواند درک و حتی رفتار مصرف‌کننده را شکل دهد. در یک نظرسنجی بازاریابی در سال 2015، 85 درصد از مشتریان گفتند که رنگ بر تصمیمات خرید آنها تأثیر می‌گذارد. رنگ سال می‌تواند قدرت آرامش، الهام بخشیدن و متقاعدسازی را داشته باشد.

به‌این‌ترتیب، ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که Viva Magenta در سال 2023 و پس از آن در محصولات و طرح‌های بازاریابی نفوذ کند. این رنگ تاکنون برای همکاری در گوشی‌های هوشمند، کاغذدیواری و نیز طراحی برندهای معروف کفش و لباس استفاده شده است.

Viva Magenta3

چگونه می‌توانید رنگ سال را برای کسب‌وکار خود ترکیب کنید؟

اگر می‌خواهید امسال با Viva Magenta کمی شادابی و قدرت اضافه کنید، می‌توانید آن را در محصولات، بروشورها، آگهی‌ها، بازاریابی خرده‌فروشی، بسته‌بندی یا حتی برند تجاری و کارت‌های ویزیت خود بگنجانید.

البته نحوه استفاده از Viva Magenta به فرمت رنگ مناسب برای کسب‌وکار شما بستگی دارد. شما می‌توانید Pantone 18-1750 را با استفاده از ابزارهای آنلاین به فرمت‌های رنگی دیگر تبدیل کنید – فقط توجه داشته باشید که انجام این کار ممکن است به معنای تغییرات در رنگ نهایی باشد.

کد هگز: #BB2649

RGB: 187، 38، 73

CMYK: 20٪، 98٪، 65٪، 07٪

همچنین یک هشتگ اختصاصی برای رنگ امسال وجود دارد. #COY2023 می‌تواند به شما کمک کند تا الهام بگیرید و نحوه استفاده برندهای دیگر از Viva Magenta را بررسی کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
 1. امیر علی

  ممنونم خیلی عالی بود
  به نظرم سال ۲۰۲۱ که شرکت پنتون ترکیب دو رنگ رو برای رنگ سال انتخاب کرده بود از این به بعد هم دو رنگ رو در سال به عنوان رنگ سال انتخاب میکرد

 2. snowman

  به به عجب رنگی انتخاب کردن. بنفش رنگ مورد علاقمه. ممنون از مطلب مفیدتون

 3. رزالی

  مطالب خوب و مفید و جالبی بود. پس سعی کنیم از این بعد هر چی میگیریم رنگ very peri باشه?.

 4. اعظم

  عالی بود دستتون درد نکنه،آقایون بیچاره شدند این رنگ جدیدی هستش الان خانوما همش دنبال این رنگ میرن

  1. امیر شیخ زاده

   مرسی به نقطه ظریفی اشاره کردید تقریبا کسی لباسی یا چیزی با این رنگ رو نداره :))

 5. raha

  عالیییی بیشتر از این نوع مطالب بزارید خیلی مفید بود مخصوصا برای بیزنس هایی مثل ما که در عرصه مد فعالیت داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.