Rank Brain چیست

متین اریایی خواه الگوریتم های گوگل, بهینه سازی وبسایت 26 ژانویه 2019
Rank Brain چیست

Google RankBrain چیست؟

Rank Brain یک سیستم هوش مصنوعی است، که در 26 اکتبر 2015 توسط گوگل ارائه شد.

Rank Brain یک جزء الگوریتم اصلی گوگل است که از یادگیری ماشینی (توانایی ماشین ها برای یادگیری از روی داده ها) استفاده می کند تا نتایج مربوط به جستجو را در موتورهای جستجو، جستجو کند.

قبل از Rank Brain ، گوگل با استفاده از الگوریتم پایه خود برای تعیین نتایج عبارتی که شما جستجو کردید استفاده می کرد. Post-Rank Brain، کارکردی بهتر و گویاتر را برای مشتریان خود عرضه می کند، چون از یک مدل تفسیری پیروی می کند.

یعنی نتایج شما را با توجه به محل جستجو، شخصی سازی و کلمات کلیدی موجود در عنوان مطالب و همچنین محتوای سایت بر روی صفحه به نمایش در می آورد. که همین کار موجب می شود که نتایج به دست آمده کارامد تر و مناسبتر باشند.

این ماشین لرنینگ(ماشین یادگیری) به گونه ای است که بروز رسانی های جدید را از دیگر به روز رسانی جدا می کند.

برای پیشرفت بیشتر Rank Brain گوگل از منابع بیشتر و متفاوتی استفاده می کند. برخی از این منابع که برای بهتر کار کردن Rank Brain است، عبارتند از:

مدت زمان پشتیبانی سایت، تعداد دفعات کلیک بر روی سایت،سرعت سایت، نرخ جستجو و رتبه سئو و … .

RankBrain سومین عامل مهم رتبه بندی گوگل

بعد از عنوان مطلب و محتوا، سومین عامل مهم رتبه بندی گوگل Rank Brain است. زیرا حتی کلمات متوقف کننده را نیز برای نمایش نتایج بررسی می کند.

کلماتی که قبلا توسط گوگل هیچ ارزشی را دارا نبودند اما، ممکن بود برای کلاینت حائز اهمیت بوده باشد. همچنین Rank Brain نگاهی نیز به جستجوهای قبلی شما می اندازد.

در اگوست 2013 گوگل مطلبی را برای عموم به نمایش گذاشت که، نحوه ی به کاربرده شدن AL توسط گوگل برای نمایش نتایج جستجو، را شامل می شد.

همچنین گوگل گفته است که، برای پردازش درخواست های Rank Brain از پردازشگر تنسور (tensor processing unit  (TPU استفاده می کند.

نحوه کار Rank Brain

بهتر درک بهتر از نحوه ی کار Rank Brain یک مثال می زنیم؛

 1. برای شروع کار شما کلمه ای رو در گوگل جستجو می کنید؛ ( به عنوان مثال: قهوه ای متمایل به سرخ)

       2. شما از عنوان نتیجه شماره 4 خوشتون میاد و انتخابش می کنید.

وقتی وارد شدید می بینید که انتخاب خوبی بوده است پس، مدت بیشتری را در آن سایت می گذارنید.

و اینجاست که پای Rank Brain به میان می آید. Rank Brain درک می کند که سایت مورد انتخاب شما دارای محتوای ارزشمندتری است، بنابراین رتبه ی سایت را ارتقا می دهد.

 1. اما حالا اگر کمی به عقب برگردیم؛ اگر شما در همان لحظه اول مشاهده نتایج بدون هیچ درنگی گزینه ی اول را انتخاب می کردید، چه؟

اگر محتوای سایت توانست شما را قانع کند، پس مشکلی نیست و همین رتبه بندی صحیح است.

اما اگر نتواست شما را قانع کند، مطمئنن شما سریعاً آن سایت را ترک خواهید کرد. و همین جاست که Rank Brain دست بکار می شود.

به عبارتی در ک می کند که این سایت دارای محتوای ارزشمندی نیست،پس؛

اما از طرف دیگر این بار صبر می کنید، دقیق نگاه می کنید، و می فهمید که شماره 4 ام لیست بهترین انتخاب ممکن است.

Rank Brain حالا کاملا دریافته است که نتیجه ی شماره ی 4 دارای محتوای ارزشمندی نسبت به شماره ی 1 است، حالا وقت کار است!

توضیحات بیشتر در رابط با رنک برین

شاید یکی از سوال های شما این باشد که آیا می توان سایت خود را با این الگوریتم سئو کرد؟ متاسفانه این الگوریتم همانند الگوریتم های دیگر گوگل نمی باشد که بتوانیم سایت خود را با آن بهینه سازی کنیم، پس بهتر است از همان الگوریتم مرغ مگس خوار و در کنار آن الگوریتم دزد دریایی استفاده کنیم تا سایت ما بهینه سازی شده باشد. در واقع این الگوریتم نوعی هوش مصنوعی به حساب می آید که وظیفه مهمی را بر گردن دارد تا از سایت های معتبر و یا سایت هایی که بطور مداوم فعالیت مثبت می کنند حمایت کند. با توجه به گفته بسیاری از رسانه ها الگوریتم رنک برین سومین عامل رتبه بندی در گوگل به حساب می آید که باید به آن و نکات اصلی این الگوریتم توجه داشت.

تاثیر بر بازاریابی های دیجیتال

Rank Brain به گوگل اجازه داده تا سرعت تست الگوریتمی که برای دسته بندی سایت ها استفاده می شد، را سریعتر کند.

به طوری که بهترین محتوا را برای جستجوی هر کلمه ی کلیدی خاص انتخاب و به نمایش بگذارد.

این شگرد به این خاطر است که دیگر روش های قدیمی برای تقلب در رتبه بندی سئو مؤثر نمی باشد، و همچنین به دنبال بهترین محتوا با بالاترین کیفیت از دیدگاه یک انسان، است.

Rank Brain به Hummingbird کمک می کند تا نتایج دقیق تری را ارائه دهد، زیرا اکنون می تواند کلمات و عبارات را یاد بگیرد و آن ها را براساس کشوری که در آن قرار دارید و همچنین زبان مورد استفاده یتان طبقه بندی کند.

به طوریکه اگر شما در ایالات متحده آمریکا کلمه boot را در جستجوگر وارد کنید، پردازشگر متوجه خواهد شد که منظور شما نوعی کفش است اما، اگر همان کلمه ی boot را در انگلستان جستجو کنید، می تواند منظور شما، در مورد فضای ذخیره سازی در اتومبیل باشد.

 

اما حالا برای افزایش رتبه خود در Rain Brain چه کنیم؟

 

SEO Rank Brain

 1. موضوعات و عناوین خود را با احساسات مخلوط کنید.

تا به امروز مشاهده شده است که نویسندگان برتر از همین روش برای جذب بیشتر استفاده می کنند. بدک نیست برای یک بار هم شده امتحان کنید.

برای اینکه بدانید چگونه این کلک کار می کند، کافیست بگویم وقتی، مردم از چیزی خوششان می آید، آن را به اشتراک خواهند گذاشت.

مطمئنم حدس می زنید که چه اتفاقی می افتد؟

بله . بازدید کننده بیشتر!

 

 1. اضافه کردن توضیحی در پرانتز یا کروشه در انتهای مطلب

اضافه کردن عبارت داخل کروشه یا … در انتهای عنوان ها یا برچسب ها یکی از بهترین تاکتیک های افزایش سئو در سال های اخیر است.

مثل:

(2019)…….               (مطلب جدید)………..              (محرمانه)…………..       و……..

 

 1. استفاده از اعداد (اما نه فقط در لیست ها)

استفاده از اعداد در مطلب دارای اهمیت ویژه ای در بحث سئو و جذب کلاینت دارد.

منظور از استفاده از اعداد این است که در محتوای خود از درصد ها، آمارها، شمارش ها و …. استفاده کنید.

همانطور در تصویر بالا شاهد آن هستید، بیش از یک بار از اعداد استفاده شده است.

 1. از کلمات قدرتمند در عنوان ها و هدر های (H1,H2,…) استفاده کنید.

کلمات قدرتمند عبارت است از کلماتی احساسی با کمی جدیت.

وجود کلمات قدرتمند در عنوان ها و … به افزایش تعداد کلیک های سایت شما و اقتدار سایت شما کمک می کند.

 

 1. بهینه کردن متا دیسکریپشن (Meta Description)

برچسب توضیحات زیر عنوان دارای اهمیت بسیار بالایی در جذب مشتری است.

برای نوشتن یک توضیح عالی موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 • برچسب خود را تحساسی بنویسید.
 • دلیل و محتوای خود را بیان کنید.
 • اگر عبارت تبلیغاتی ای دارید، آن را در توضیحات قرار دهید.
 • در نهایت سغی کنید کلمه ی کلیدی خود را در آن بگنجانید.

 

 1. از محتوای بلند و بررسی عمیق استفاده کنید

  ما قبلا مقاله ای در این مورد در سایت منتشر کرده ایم که بد نیست بخوانید (محتوای عمیق کلید پادشاهی سئو) خوب چگونه یک محتوای عمیق باعث بالا رفتن رنک برین شما می شود ؟ جواب خیلی ساده است فرض کنید شما در مورد بازاریابی تلفنی در گوگل جستجو کرده اید بر روی لینک اول کیک می کنید با یک مقاله کوتاه که به صورت خیلی سطحی به این موضوع پرداخته مواجه می شوید. سریع به عقب بر می گردید و روی لینک دوم کلیک می کنید لینک دوم یک مقاله خوب و جذاب با بررسی همه نکات است. شما در این صفحه می مانید و مشغول مطاله می شوید این کار زمان ماندگاری در سایت شما رو بالا می بره در نتیجه رنک برین شما نیز افزایش پیدا می کنه

نکات دیگر جذب رنک برین به سایت خود

در این بخش می خواهیم نکاتی را بیان کنیم که شما به وسیله آن می توانید امتیاز مثبتی را از رنک برین بدست آورید.  اولین قدم آنلاین نگه داشتن کاربران در سایت شما می باشد که هرچه کاربران سایت شما مدت زمان بیشتری را در سایت آنلاین باشند یک نکته مثبت برای شما به حساب می آید.

در دومین قدم شما می توانید از رنک برین در سئو سایت خود هم استفاده کنید که روش های متفاوتی وجود دارد، در روش اول شما باید مطالب سایت خود را اختصاصی کنید و شباهت مطالب سایت شما به حداکثر مقدار با دیگر سایت های مشابه برسد. در دومین روش شما می توانید با استفاده از کلمات هم خانواده مطالب مورد نظر امتیاز مثبت بدست آورید.

در بحش بعدی شما می توانید از اسنیپت های گوگل استفاده کنید که نقش ویژه ای برای سئو در رنک برین برای شما دارد، و دیگر موارد مشابه که می توان سایت شما را به عنوان یک سایت مشابه و کاربردی در نظر بگیرد مفید می باشد.

 

حال قصد داریم شما را با کلمه Dwell Time در این الگوریتم گوگل آشنا کنیم. Dwell Time در رنک برین یکی از نکات اساسی به حساب می آید که گوگل بر روی این نکته توجه بسیار زیادی می کند و از کاربران به عنوان امتیاز مثبت برای شما استفاده می کند که در قسمت پایین تر ما شما را با نحوه عملکرد این قسمت آشنا خواهیم کرد.

 

Dwell Time

همانطور که گفته شد یکی از حالات اصلیه در رنک برین می باشد که با توجه به مدت زمان آنلاین بودن کاربران در سایت های مختلف حساب می شود، یعنی در این قسمت کلمه Dwell Time به معنای مدت زمان آنلاین بودن یک کاربر در یک سایت می باشد که ما درباره آن توضیحات بیشتری خواهیم داد. گوگل برای تفسیر کردن محتوای مفید یک سایت با کمک کاربران خود این کار را انجام می دهد بطوری که کاربران زمانی که مطلبی را در گوگل جست و جو می کنند و برای دیدن محتوا سایت لینک آنرا را باز می کنند قدم اول این روش آغاز می شود.

بعد از باز شدن این لینک ها از طریق این موتور جست و جوگر، گوگل تعداد و زمان کاربران خود را در نظر می گیرد و بر اساس مدت زمان آنلاین بودن این کاربران در هر یک از سایت ها برای آنها امتیاز های مختلفی قرار می دهد، البته باید توجه داشته باشید که اگر محتوای سایت شما مناسب نباشد و کاربران را جذب سایت شما نکند می تواند برای شما امتیاز منفی به وجود آورد که حتما باید از محتوای دقیق و مناسب که در قسمت های بالایی برای شما توضیح داده ایم استفاده کنید.

Dwell Time
Dwell Time

 

تعریف Dwell Time

اگر بخواهیم بصورت علمی Dwell Time را برای شما تعریف کنیم به مدت زمانی که یک کاربر از طریق گوگل وارد یک سایت شده و از آن خارج می شود گفته می شود که در بین این دو، مدت زمان حضور کاربر در صفحه سایت شما هر آنچه بیشتر باشد، صفحه شما با توجه به عنوان خود محبوب تر به حساب می آید. حالا نوبت آن رسیده است تا شما را با چندین روش مختلف برای کارکرد با این قسمت از رنک برین آشنا کنیم که در زیر می توانید همراه ما باشید.

 

ایجاد محتوایی ساده برای کاربران

اگر شما می خواهید از این بخش رنک برین موفق خارج شوید در اولین قدم باید مطالب خود را برای کاربران سایت خود ساده بیان کنید، منظور از ساده بیان کردن یک محتوا برای کاربران خود در الویت قرار دادن مطالب اصلی برای آنها می باشد تا بتوانید به سادگی رضایت آنها را جذب کرده و همچنین آنها را به مطالعه ادامه مقاله دعوت کرده باشید. بهترین حالتی که ما می توانیم به شما پیشنهاد دهیم قرار دادن مطلب در زیر عکس اصلی می باشد اینگونه کاربران سایت شما به راحتی می توانند به مطالب اصلی یک مطلب شما دسترسی داشته باشند.

اگر در قالب بندی برخی سایت ها ایرانی دقت کرده باشید قرار گیری بنر های مختلف در بالای مطالب سایت رواج پیدا کرده است که از نظر روان برای کاربران مفید نمی باشد و ممکن است باعث کاهش نرخ کاربران شما بشود، پس توصیه می شود که اگر مطالب سایت شما پیچیدگی زیادی برای کاربران دارند و آنها را تحریک به خروج از سایت می کنند بهتر است هرچه سریع تر این مشکل را برطرف کنید.

 

مقدمه سازی

یک محتوای مفید شامل یک خلاصه جذاب و مفید از مطلب شما می باشد که می توانید از نکات کلیدی و اساسی استفاده کنید تا کاربران سایت را جذب مطلب کرده باشید، از این رو در مدت زمانی که کاربران سایت شما مطالب را مطالعه می کنند، تعداد افرادی که در سایت شما آنلاین می باشند برای شما امتیاز مثبت می باشند.

 

بررسی مطالب

در قسمت سوم شما می توانید با استفاده از یک مطلب بلند کاربران را به مطالعه آن دعوت کنید و بعد از آن توضیحات عمیقی از آن را انتشار دهید، قابل گفتن است که همیشه باید در مطالب نوشتاری خود مفهوم را بصورت عمقی به کاربران خود برسانید یعنی شما با ذکر انواع مثال های مختلف بهتر می توانید یک کاربر را توجیح سازید تا یک متن کتابی شکل که اصولا کاربران با این روش نگارش رابطه خوبی ندارند و سایت شما را ترک می کنند.

اگر در این مقاله توجه کرده باشید ما حدودا 3000 هزار کلمه استفاده کرده ایم که به نوعی یک روش مناسب برای آنلاین نگه داشتن کاربران در سایت شما می باشد، بطوری که یک متن 400 کلمه تنها می تواند کاربران سایت شما را چند دقیقه کوتاه نگه دارد که به ضرر شما می باشد. اما سوالی که برای شما پیش می آید این است که افراد چگونه 3000 کلمه را مطالعه می کنند و حوصله آنها سر نمی رود، که ما در قسمت پایین بصورت مجازا جواب سوال شما را خواهیم داد.

 

نحوه نوشتن مطالب طولانی

یکی از روش های مفیدی که شما می توانید در مطالب طولانی خود از آن استفاده کنید بخش بندی کردن این موضوعات می باشد که شما می توانید همانند همین پست در ابتدا مطالب خود را دسته بندی کرده و بر اساس عنوان های خود شروع به نوشتن کنید، به این شکل هم کار برای شما راحت تر می باشد و هم کاربران سایت شما می توانند بصورت ساده تر و مفهومی تر با مفاهیم مطلب شما آشنایی لازم را پیدا کنند. نکته که قابل گفتن می باشد استفاده کردن از کلمه های کلیدی در این مطلب ها می باشد که می تواند برای شما کلید های مثبتی به حساب آید. در قسمت بعدی می خواهیم شما را با CTR آشنا کنیم.

 

CTR چیست ؟

در قسمت قبلی ما شما را با Dwell Time آشنا کردیم و حال می خواهیم روشی دیگر از هوش مصنوعی رنک برین را با شما آشنا کنیم. تمامی این راه کار ها که برای سئو سایت شما می باشد می تواند باعث افزایش رتبه سایت شما شود اما در این قسمت می خواهیم به شما روشی آموزش دهیم که بتوانید کاربران را جذب لینک های خود در گوگل کنید، در واقع CTR به معنای نرخ کلیک و یا جذب کاربران به وسیله کلیک بر روی لینک شما می باشد که یکی از عوامل اصلی به حساب می آید.

قبل از تعریف CTR شما باید بدانید که به تعداد نمایش سایت شما impression نیز گفته می شود، اگر شما تعداد impression را تقسیم بر تعداد کلیک هایی که کاربران بر روی سایت شما کرده اند را بدست آوریم یک عدد تقریبا گنگ بدست می آید که ما به آن نرخ کلیک و یا CTR می گوییم.

بصورت کلی اگر شما مطلبی را جست و جو کنید می توانید نتیجه های بسیاری زیادی را مشاهده کنید که شاید یک سایت چندین مطلب با همان عنوان در آن صفحه داشته باشد که حدودا 1000 بار برای افراد ظاهر شده است، اما تنها فقط 100 نفر از کسانی که این لینک را مشاهده کرده اند از طریق لینک وارد سایت شما شده اند، از این رو ما می توانیم بگوییم که 10 درصد نرخ کلیک است و ما بقی تنها این لینک را تماشا کرده اند.

 

کلیک های تقلبی

این روز ها بازدید های تقلبی افزایش پیدا کرده اند که شما در این زمینه هم می توانید بازدید های تقلبی زیادی را مشاهده کنید، تقلب بازدید در این قسمت به این گونه می باشد که بعضی از شرکت های بزرگ برای رقابت با رقیبان خود دست به انواع پروکسی ها و یا خرید بازدید های دروغین می زنند که در طول روز لینک های آنها از طریق گوگل کلیک های زیادی را تجربه می کند و باعث افزایش رتبه این سایت در بین دیگر سایت ها مطرح می باشد. اما این بازدید های دروغین ابدی نیستند و بعد از پایان یافتن آن سایت آنها به روز های اول خود باز میگردد و با کاهش نرخ کلیک این سایت رتبه آن کاهش پیدا می کند.

بطور کلی ما با تعریف این قسمت می خواهیم به شما نرخ کلیک طبیعی را معرفی کنیم که بدون شک تاثیر بسیار بیشتری نسبت به کلیک های دروغیت و تقلبی دارد، که ما در ادامه شما را با آن آشنا خواهیم کرد و به بعضی از سوالات شما جواب خواهیم داد.

 

مزیت کلیک های طبیعی

یکی از مزیت های مهم کلیک های طبیعی برای شما آمار دقیق از ورود کاربران به سایت شما ار طریق گوگل می باشد و دیگر مزیت مفید این روش تداوم و بالا رفتن طبیعی و مستمر این پیشرفت می باشد، یعنی شما اگر هر چند کم پیشرفت کرده باشید اما در یک سطح باقی خواهید ماند و روز به روز شاهد پیشرفت و افزایش رتبه سایت خود می توانید باشید.

 

روش جذب کاربران از طریق لینک

همیشه راه های زیادی وجود دارد تا شما بتوانید کاربران را از طریق لینک های موجود در موتور های جست و جوگر به ویژه گوگل جذب سایت خود کنید که در این بخش ما قصد داریم شما را با این روش ها آشنا کنیم.

 

عنوان مناسب

یک مطلب خوب مطلبی می باشد که با تفسیر ذهن کاربران و بر اساس این تفسیرات عنوانی را به وجود آورید که کاربران به دنبال آن باشند، پس شما می توانید با استفاده از تجربه دیگر دوستان خود در این زمینه بهترین عنوان ها را انتخاب کرده تا کاربران را جذب سایت خود کنید، بطور مثال یک عنوان مناسب برای دانلود یک فیلم سینمایی می توانند بدین شکل باشد: دانلود رایگان فیلم … با لینک مستقیم.

همچنین شما می توانید از کلمات کلیدی دیگری با عنوان های مختلف استفاده کنید تا کاربران را جذب سایت خود کنید، از جمله این کلمه ها می توان به این موارد اشاره کرد که بیشترین جست و جو ها رو به خود اختصاص داده است: رایگان، لینک مستقیم، آموزش تصویری، دوبله فارسی، حجم کم و از این نوع کلمات که در فکر بیشتر افراد برای جست و جو بکار گرفته می شود مناسب است.

 

آدرس سایت و دامنه

امروزه با راه اندازی صفحات مختلف و کلاه برداری های زیاد اسم سایت و یا دامنه یکی از ملاک های اصلی کلیک بر روی یک لینک می باشد که شما باید بر روی این نکته توجه داشته باشید، بطور مثال زمانی که یکی از مطالب سایت شما در گوگل قرار می گیرد آدرس آن شاید بصورت نامعتبر پدیدار شود که اغلب افراد حاضر نیستند بر روی چنین لینک هایی کلیک کنند پس بهتر است از روش زیر شاخه ای برای صفحات سایت خود استفاده کنید تا معتبر تر به حساب آید و قابل کلیک باشد.

 

سرعت لود بالا

یکی دیگر از نکاتی که می تواند در این راه موثر باشد سرعت لود بالای صفحات سایت شما می باشد که می تواند کاربران را راضی نگه دارد و باعث جذب آنها می شوید.

 

بکار گیری از اعداد در عنوان های مختلف

شاید در بسیاری از عنوان های مختلف در گوگل مشاهده کرده باشید که در کنار این عنوان ها پرانتز هایی قرار گرفته است و در داخل آنها کلماتی همانند رایگان, جشنواره نوروزی, تخفیف و … را دیده باشید که بدون شک می تواند یکی از عوامل جذب کاربر به سایت شما باشد، پس بهتر است در عنوان های خود از این کارکتر ها استفاده کرده باشید تا بتوانید راحت تر آنها را جذب سایت خود کنید.

 

نکته وردپرسی

اگر شما از سیستم مدیریتی وردپرس استفاده می کنید حتما قسمت نامک را می شناسید، شما می توانید در این قسمت یک URL (لینک) را وارد نمایید، توصیه ما به شما این است که این لینک ها را تا حد مجاز کوتاه در نظر بگیرید، زیرا تعداد کلیک بر روی لینک های کوتاه بیشتر از لینک های بلند می باشد.

 

تاریخ انتشار

کاربران در حال جست و جو همیشه به دنبال جدید ترین مطالب سایت ها می باشند و نمایش دادن زمان برای این کاربران می تواند مانع کلیک بر روی این لینک شود پس توصیه می شود از گذاشتن زمان انتشار پرهیز کنید مگر در سایت های خبری که این کار موجب گنگی اخبار آنها می شود.

 

همانطور که دیدید  Rank Brain یک نسخه جدید الگوریتم رتبه بندی گوگل برای نمایش نتایج جستجو ایجاد کرده است. الگوریتمی که سایت هایی با سئوی نامناسب را حذف خواهد کرد، اگر با دقت نخواندید.پیشنهاد میدم دوباره با دقت بیشتری بخوانید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.