تقویم محتوا

مهرداد سیفی وبلاگ 14 آوریل 2021
تقویم محتوا

امروزه بازاریابی محتوا به یکی از بخش‌های جدایی‌ناپذیر از فعالیت‌های بازاریابی کسب و کارها تبدیل شده است، اما اجرای اصولی آن نیازمند برنامه‌ریزی خواهد بود. در این صورت مدیریت منابع تولید محتوا و تبلیغات را می‌توان به شکل بهتری مدیریت کرد. شما برای برنامه‌ریزی کارآمد، به یک تقویم محتوا نیاز دارید تا کیفیت و تعداد محتواهایتان افزایش پیدا کند. در این مقاله قصد داریم تمام نکات لازم برای ایجاد تقویم محتوا را به شما آموزش دهیم.

تقویم محتوا چیست

تقویم محتوا نوعی تقویم ساده است که در آن تمام مطالب و محتواهایی که آماده و طراحی کرده‌اید، به همراه زمان درج آن برنامه‌ریزی شده است. این محتواها کاملا طبقه‌بندی شده و برنامه‌های بازاریابی بر اساس آن پیش می‌روند. استفاده از تقویم محتوا به شما امکان می‌دهد که ایده‌های خود را یکجا جمع کرده و هرکدام را در حوزه‌های مختلف تقسیم کنید. با توجه به این که تمام کسب و کارهای بزرگ و کوچک برای پیش بردن اهداف بازاریابی خود از این تقویم استفاده می‌کنند، می‌توان به اهمیت آن پی برد.

مزایای داشتن تقویم محتوا

از جمله مزایای طراحی تقویم محتوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حفظ تنوع مطالب و ایجاد انگیزه در ذهن مخاطب
  • حفظ خط سیر محتوایی و عقیم نماندن مطالب چندبخشی
  • مخاطب به برند شما، صرفا به چشم یک رسانه انتشار محتوا نگاه نخواهد کرد
  • امکان ارزیابی موفقیت انواع مطالب وجود خواهد داشت
  • از روزمرگی تولید محتوا در امان خواهید ماند
  • یک چشم‌انداز کلی از آینده خود خواهید داشت
  • موجب افزایش همکاری میان شما و گروه تولید محتوا یا فریلنسرها می‌شود

تقویم محتوا را برای چه زمانی آماده کنیم

در جهان گسترده و پراهمیت بازاریابی محتوا، هرچقدر برنامه‌ریزی کنید، نتیجه بهتری به دست خواهید آورد. معمولا گفته می‌شود که تقویم خود را برای حداقل یک ماه آینده آماده کنید. البته این موضوع کاملا به خود شما بستگی دارد و باید براساس شرایط کسب و کارتان، بازه زمانی تقویم محتوای خود را مشخص کنید. اگر این بازه خیلی طولانی باشد، ممکن است در طول زمان مجبور به اعمال برخی تغییرات شوید و کوتاهی آن موجب وارد شدن استرس و ایجاد ناهماهنگی می‌شود. همین مسائل می‌توانند بر کیفیت محتوای تولید شده نیز تاثیرگذار باشند.

چگونه یک تقویم محتوای کارآمد ایجاد کنیم

برای ایجاد تقویم محتوا و برنامه‌ریزی، می‌توانید از نرم‌افزارهای اکسل یا گوگل شیت استفاده کنید. پلتفرمی مانند گوگل شیت به علت ارائه امکانات و قابلیت‌های مناسب به کاربران، انتخاب مناسبی برای گروه‌های بزرگ و پرجمعیت محسوب می‌شود. یکی از این قابلیت‌ها، امکان اشتراک ‌گذاری و ویرایش تقویم ایجاد شده با سایر افراد تیم است که کیفیت کار گروهی را به شدت افزایش می‌دهد.

همچنین دست شما برای انتخاب روش ایجاد تقویم محتوا کاملا باز است. برخی افراد علاقه دارند که محتوای خود را در قالب یک تقویم برنامه‌ریزی کنند اما برخی ترجیح می‌دهند که از نمای خطی استفاده کنند. از طرفی دیگر، اگر قصد انتشار محتوا در بسترهای گوناگون دارید، بهتر است برای هر کدام یک ستون مجزا در نظر بگیرید. پلتفرم‌های گوگل و اکسل، این امکان را به شما می‌دهند که چند برگه ایجاد کنید؛ در نتیجه می‌توانید یک برگه برای وبلاگ و یک برگه برای شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام در نظر بگیرید.

نکته دیگری که هنگام ایجاد تقویم محتوا باید در نظر بگیرید این است که صرفا باید روزهای مقرر برای انتشار محتوا را علامت‌گذاری کنید. البته برخی کسب و کارها به صورت روزانه این کار را انجام می‌دهند و حتی با توجه به خواسته مخاطب و نوع فعالیت کسب و کار، امکان دارد چندین مرتبه این اتفاق در طول روز تکرار شود.

فراموش نکنید که ثبات و پیوستگی در زمان‌بندی انتشار مطالب می‌تواند اثرات مثبتی داشته باشد. برای نمونه، امکان دارد محتوایی که روزهای سه‌شنبه انتشار می‌دهید، نسبت به محتواهای سایر روزهای هفته، بیشتر مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار بگیرد. اما محتوایی که در روز جمعه منتشر می‌شود، کمتر اشتراک‌گذاری شود. در این صورت می‌توان از انتشار محتوا در روزهای آخر هفته خودداری کرد. اما بدون داشتن تقویم محتوا نمی‌توان به چنین الگوهای کارآمدی دست پیدا کرد.

نکات قابل توجه در تنظیم تقویم محتوایی

چندین مورد وجود دارد که هنگام طراحی تقویم محتوایی باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

پرسونای مخاطب

شناخت پرسونای مخاطب هدف و ویژگی‌هایش باعث می‌شود که تعامل بهتری برقرار کنید و جایی در ذهن آن‌ها به خود اختصاص دهید. این موضوع باید همواره در طول برنامه‌ریزی و انتخاب نوع محتوا مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال اگر در زمینه فروش اسباب‌بازی کودکان فعالیت می‌کنید، نباید از عکس افراد بزرگسال و سال خورده استفاده کرد.

زمان انتشار

وظیفه یک بازاریابی این است که زمان مناسبی برای انتشار محتوای مورد نظر انتخاب کند. صرفا انتشار مطالب در یک ساعت و تاریخ مشخص کافی نیست و با توجه به افزایش رقابت در جهان امروزی کسب و کارها، ممکن استبا انتخاب زمان اشتباه، چندین گام از رقبای خود عقب بمانید. مهم‌ترین عاملی که باید برای انتخاب زمان مناسب در نظر بگیرید، لحظه‌ای است که مخاطبان هدف شما بیشتر با مطلب منتشر شده درگیر می‌شوند. به عنوان مثال، ساعت 9 روز شنبه، زمان مناسبی برای انتشار مطلب مربوط به کارمندان یا دانش‌آموزان نخواهد بود.

احترام به سلیقه مخاطب

برای آن که تقویم بازاریابی محتوای شما بهترین بازدهی ممکن را داشته باشد، باید محتواهایی را در بگیرد که مخاطبانتان بشترین واکنش مثبت را به آن نشان داده‌اند. اگر از محتواهای قبلی خود، دیتای ارزشمندی در اختیارتان قرار نگرفته است، می‌توانید با انجام یکسری تحقیقات بازاری، به اطلاعات خوبی دست پیدا کنید. همچنین با ایده‌گیری از محتوای رقبا، می‌توان دست به خلاقیت زد.

جمع‌بندی

همانطور که اشاره کردیم، ابزارهای گوناگونی برای ایجاد تقویم محتوا وجود دارد که روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود . هر کدام مزیت‌های خاصی دارند. در واقع نوع ابزار انتخابی مهم نیست، بلکه برنامه‌ریزی برای انتشار محتوا در سایت، وبلاگ یا شبکه اجتماعی باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین هنگام تعیین تاریخ برای موضوعات مختلف، سعی کنید جایی برای ترندهای روز در نظر بگیرید تا حداکثر استفاده را از آن‌ها داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

فیلد های ستاره دار* الزامی می باشند.