طراحی وبسایت؛ از گذشته تا الان!

پارسا حبیبی وبلاگ 01 مه 2021
طراحی وبسایت؛ از گذشته تا الان!

 

طراحی وبسایت شامل مهارت ها و رشته های مختلف در تولید و نگهداری وب سایت ها است.

زمینه های مختلف طراحی وبسایت شامل، طراحی گرافیک وب و طراحی رابط کاربر (طراحی UI) ؛ نوشتن ، از جمله کد استاندارد و نرم افزار اختصاصی ؛ طراحی تجربه کاربر (طراحی UX) ؛ و بهینه سازی موتور جستجو است.

اغلب، افراد زیادی در تیم هایی کار می کنند که جنبه های مختلف فرایند طراحی را پوشش می دهند. اگرچه برخی از طراحان حتی میتوانند همه آنها را پوشش دهند.

اصطلاح “طراحی وب” معمولاً برای توصیف فرآیند طراحی مربوط به طراحی جلویی (سمت مشتری) یک وب سایت که شامل نشانه گذاری و نوشتن است، استفاده می شود. طراحی وب در دامنه گسترده تر توسعه وب ، تا حدودی با مهندسی وب همپوشانی دارد.

انتظار می رود طراحان وب از قابلیت های کاربردی آگاهی داشته باشند. و اگر نقش آنها ایجاد نشانه گذاری است، انتظار می رود که آنها نیز با دستورالعمل های دسترسی به وب به روز باشند.

اگرچه طراحی وب دارای یک تاریخچه نسبتاً جدید است. می توان آن را به زمینه های دیگری مانند طراحی گرافیک ، تجربه کاربر و هنرهای چندرسانه ای پیوند داد. اما از دیدگاه تکنولوژی  به طور مناسب تری مشاهده می شود.

این قسمت بزرگی از زندگی روزمره مردم شده است. تصور اینترنت بدون گرافیک متحرک، سبک های مختلف تایپوگرافی، پس زمینه، فیلم و موسیقی دشوار است.

 

 

نقطه‌ ی شروع وب و طراحی وب:

در سال ۱۹۹۳ مارک آندرسن و اریک بینا مرورگر موزاییک را ایجاد کردند. در آن زمان چندین مرورگر وجود داشت. اما اکثر آنها مبتنی بر یونیکس بودند و به طور طبیعی متن سنگینی داشتند.

رویکردی یکپارچه برای عناصر طراحی گرافیک مانند تصاویر یا صداها وجود نداشته است. مرورگر Mosaic این قالب را شکست.

W3C در اکتبر ۱۹۹۴ ایجاد شد. تا شبکه جهانی وب را با ایجاد پروتکل های مشترکی که توسعه آن را ترویج دهد. و قابلیت همکاری آن را تضمین کند. و به پتانسیل کامل خود برساند. می توانست تأثیر شبکه جهانی وب را به طور کلی تغییر دهد. W3C همچنان استانداردهایی را تعیین می کند که امروزه با JavaScript و سایر زبانها قابل مشاهده است. در سال ۱۹۹۴ آندرسن شرکت ارتباطات موزاییک را ایجاد کرد. که بعداً به Netscape Communications ، مرورگر Netscape 0.9 معروف شد.

Netscape بدون در نظر گرفتن روند استاندارد ها، برچسب های HTML خود را ایجاد کرد. به عنوان مثال ، Netscape 1.1 دارای برچسب هایی برای تغییر رنگ پس زمینه و قالب بندی متن با جداول در صفحات وب بود.

در طی سالهای ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ جنگهای مرورگر آغاز شد ، زیرا مایکروسافت و Netscape برای تسلط نهایی بر مرورگر جنگیدند. در طول این مدت ، فناوری های جدید زیادی در این زمینه بوجود آمد. به ویژه صفحات سبک Cascading ، JavaScript و HTML پویا. به طور کلی ، رقابت مرورگر منجر به خلاقیت های مثبت بسیاری شده است. و به طراحی وبسایت با سرعت سریعی کمک کرد.

 

طراحی وبسایت

 

تکامل طراحی وبسایت:

در سال ۱۹۹۶ ، مایکروسافت اولین مرورگر رقابتی خود را منتشر کرد که با ویژگی های خاص خود و برچسب های HTML کامل بود. همچنین این اولین مرورگری بود که از ورق های سبک پشتیبانی می کرد. که در آن زمان به عنوان یک روش مبهم برای نویسندگی دیده می شد. و امروزه یکی از جنبه های مهم طراحی وبسایت است.

نشانه گذاری HTML برای جداول در ابتدا برای نمایش داده های جدولی در نظر گرفته شده بود. با این وجود طراحان به سرعت به پتانسیل استفاده از جداول HTML برای ایجاد طرح بندی پیچیده و چند ستونی پی بردند که در غیر این صورت امکان پذیر نبود. در این زمان ، به نظر می رسید که طراحی و زیبایی شناسی خوب بر ساختار خوب افزایش اولویت دارد. و توجه کمی به معناشناسی و دسترسی به وب می شود. سایت های HTML در گزینه های طراحی محدود بودند. حتی بیشتر در نسخه های قبلی HTML. برای ایجاد طرح های پیچیده ، بسیاری از طراحان وب مجبور به استفاده از ساختار پیچیده جدول و یا حتی استفاده از spacer خالی در طراحی وبسایت بودند.

تصاویر GIF برای جلوگیری از فرو ریختن سلولهای جدول خالی  CSS در دسامبر ۱۹۹۶ توسط W3C برای پشتیبانی از ارائه و طرح ارائه شد. این اجازه داد که کد HTML به جای معنایی و ارائه، معنایی باشد و قابلیت دسترسی به وب را بهبود ببخشد.

 

flash:

در سال ۱۹۹۶ ، Flash (که در اصل با نام FutureSplash شناخته می شد) ساخته شد. در آن زمان ، ابزار توسعه محتوای Flash در مقایسه با اکنون با استفاده از ابزارهای طرح اولیه و طراحی، پیش ماده محدود ActionScript و جدول زمانی نسبتاً ساده بود. اما این طراحان وب را قادر می سازد که در طراحی وبسایت فراتر از حد HTML ، GIF متحرک و JavaScript باشند. با این حال ، از آنجا که Flash به پلاگین نیاز داشت، بسیاری از توسعه دهندگان وب به دلیل عدم سازگاری، از ترس محدود کردن سهم خود در بازار اجتناب کردند. در عوض ، طراحان دوباره به انیمیشن های GIF (اگر به طور کلی از استفاده از گرافیک متحرک صرف نظر نکردند). و JavaScript برای ابزارک ها روی آوردند. اما مزایای Flash باعث محبوبیت کافی آن در بازارهای خاص هدف شد. تا سرانجام به اکثر قریب به اتفاق مرورگرها راه پیدا کند. و آنقدر قدرتمند باشد که بتوان از آن برای توسعه کل سایت ها استفاده کرد.

 

 

 

ابزارها و فناوری ها:

طراحان وب بسته به اینکه در کدام بخش از فرایند تولید درگیر شده اند از ابزارهای مختلفی استفاده می کنند. این ابزارها با گذشت زمان و با استانداردها و نرم افزارهای جدیدتر به روز می شوند. اما اصول پشت سر آنها یکسان است. طراحان وب در طراحی وبسایت از ویرایشگرهای گرافیکی بردار و شطرنجی برای ایجاد تصاویر یا نمونه های اولیه با قالب وب استفاده می کنند. فن آوری های مورد استفاده برای ایجاد وب سایت ها شامل استانداردهای W3C مانند HTML و CSS هستند که می توانند توسط نرم افزار ویرایش WYSIWYG به صورت دستی کد شوند یا تولید شوند. ابزارهای دیگری که ممکن است طراحان وب استفاده کنند شامل اعتبار سنجی های مارک گذاری و سایر ابزارهای آزمایش برای قابلیت استفاده و دسترسی برای اطمینان از اینکه وب سایت هایشان از دستورالعمل های دسترسی به وب برخوردار هستند، استفاده می کنند.

 

طراحی وبسایت

تایپوگرافی:

طراحان وب می توانند به جای استفاده از طیف وسیعی از حروف چاپ یا سبک های نوع ، تنوع نوع تایپ های وب سایت را به تعداد محدودی از سبک مشابه محدود کنند. بیشتر مرورگرها تعداد مشخصی از قلم های ایمن را تشخیص می دهند. که طراحان عمدتا برای جلوگیری از عوارض از آنها استفاده می کنند.

بارگیری قلم بعداً در ماژول قلم های CSS3 گنجانده شد و از آن زمان در Safari 3.1 ، Opera 10 و Mozilla Firefox 3.5 پیاده سازی شده است. این امر باعث افزایش علاقه به تایپوگرافی وب و همچنین استفاده از بارگیری قلم شده است.

بیشتر طرح های سایت فضای منفی را برای تقسیم متن به پاراگراف و همچنین جلوگیری از متن تراز وسط در بر می گیرد.

 

برای اطلاعات بیشتر درباره ی طراحی وبسایت روی این لینک کلیک کنید.

۰ دیگاه